Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko údajně sestřelilo šest taktických raket ATACMS

Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Foto: Lockheed Martin

Rusko tvrdí, že v úterý sestřelilo šest taktických raket ATACMS, které údajně Ukrajina obdržela od Spojených států. Některé z nich prý byly sestřeleny nad anektovaným Krymským poloostrovem, informuje agentura AFP.

Sergej Axionov, guvernér Krymu dosazený Ruskem, uvedl, že jedna z raket byla sestřelena nad vesnicí Donskoje poblíž Simferopolu. Na platformě Telegram varoval obyvatele, aby se vyhýbali nevybuchlé munici, která se po sestřelení rozptýlila v oblasti, a pokud ji uvidí, měli okamžitě kontaktovat záchranáře či policii.

Vladimir Rogov, šéf okupační správy Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, informoval, že nad Simferopolem a městem Džankoj na severu Krymu byla nasazena protivzdušná obrana.

Ukrajina se k události nevyjádřila, ačkoli od začátku ruské invaze podniká časté útoky na Krym.

Minulý týden Spojené státy oznámily, že v únoru dodaly Ukrajině rakety ATACMS. Kyjev momentálně očekává další dodávku amerických zbraní, poté, co USA nedávno schválily poskytnutí rozsáhlého balíku vojenské pomoci pro Ukrajinu.

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války, uvedl ve čtvrtek v reakci Kreml podle agentury AFP.

"Spojené státy jsou přímo zapojeny do tohoto konfliktu. Jdou zvýšit dosah zbraňových systémů, které už (Ukrajině) dodávají," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"V zásadě to nemůže změnit výsledek speciální vojenské operace. Dosáhneme svého, ale způsobí to více problémů samotné Ukrajině," dodal mluvčí.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že v tichosti poslalo Ukrajině rakety ATACMS, aby je použila na svém vlastním území. Podle resortu tyto rakety na Ukrajinu dorazily tento měsíc.

Některé rakety ATACMS dokáží zasáhnout cíl vzdálený až 300 kilometrů. Americký resort diplomacie potvrdil, že USA Ukrajině dodaly právě tento druh raket s dlouhým doletem.

Americké ministerstvo zveřejnilo informace o dodání raket v den, kdy americký prezident Joe Biden podepsal zákon o nové pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 61 miliard dolarů. Šéf Bílého domu tím umožnil Pentagonu ohlásit nový balík pomoci, který obsahuje i pro Ukrajinu nezbytně nutnou munici pro dělostřelectvo a protivzdušnou obranu. 

Témata:  válka na Ukrajině balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy