Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko údajně zničilo na ukrajinském letišti pět stíhaček Su-27

Suchoj Su-27
Suchoj Su-27
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Ruské ministerstvo obrany v úterý prohlásilo, že jeho ozbrojené síly zničily pět ukrajinských stíhaček typu Su-27 a dvě další poškodily. Ruský útok se odehrál na letišti v Poltavské oblasti.

Ukrajinské stíhačky byly zničeny prostřednictvím balistických raket Iskander-M. O situaci informoval server Ukrajinska pravda.

"Důsledkem ruského útoku bylo zničeno pět aktivních víceúčelových stíhaček a dvě další byly poškozeny," uvedlo ruské ministerstvo. Zároveň zveřejnilo i záběry z útoku, na kterých je vidět plameny a kouř stoupající z letiště.

Útok na letiště potvrdil i Kyjev. "K útoku došlo. Zaznamenali jsme určité ztráty, avšak ne v takové míře, jak tvrdí náš nepřítel, " napsal na sociální síti Facebook plukovník Jurij Ihnat z ukrajinských vzdušných sil.

Ukrajinští vojenští blogeři zároveň tvrdí, že nad letištěm se nacházely i ruské průzkumné drony, které poskytly podporu raketovému útoku. Podle Ihnata jsou průzkumné drony vážnou hrozbou a Ukrajina v současnosti nedisponuje dostatečnými prostředky pro jejich zničení.

Moskva se zaměřuje na ukrajinská letiště v době, kdy Kyjev očekává první dodávky stíhaček F-16 z Nizozemska. Ve čtvrtek Rusko zaútočilo na letiště ve městě Starokosťantyniv v Chmelnycké oblasti. Podle vojenských analytiků se těmito útoky Moskva snaží zkomplikovat dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu.

Témata:  SU-27

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy