Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Incident nad Baltem: Ruská stíhačka zaháněla letoun NATO, ohrožoval Šojgua

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Stíhací letoun Severoatlantické aliance se nad neutrálními vodami Baltského moře pokusil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Z paluby ruského letadla to dnes napsal zpravodaj agentury TASS. Stroj NATO podle něj odehnal ruský stíhací letoun Su-27.

Ministr Šojgu byl ve vládním letadle, doprovázeném dvěma letouny Su-27, na cestě z Kaliningradu na západě Ruska do Moskvy. Nad neutrálními vodami Baltského moře se k němu podle zpravodaje ruské agentury pokusil přiblížit stíhací letoun NATO F-18. Které ze zemí aliance letadlo patřilo, TASS neuvedl.

Jeden z doprovodných ruských strojů letadlu NATO nedovolil, aby se k letounu ruského ministra přiblížilo. "Ruští piloti ho vytlačili," konstatoval zpravodaj agentury TASS. Letadlo Su-27 bylo podle agentury Interfax součástí letky ruské baltické flotily.

Vzdušné kolize mezi letouny Severoatlantické aliance a Ruska v mezinárodním vzdušném prostoru nejsou výjimečné. Incident se zapojením ruského vládního letadla je ale neobvyklý.

Pobaltské země NATO vlastní armádní letectvo nemají, dohled nad jejich vzdušným prostorem střídavě vykonávají letadla partnerských aliančních zemí. České stíhače tento úkol čeká od září.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Sergej Šojgu Rusko SU-27

Související

Aktuálně se děje

5. února 2026 16:01

Darmovzal odhalil, jak se mu vede po propuštění z venezuelského vězení

Ke šťastnému konci dospěl v polovině ledna příběh českého občana vězněného ve Venezuele. Jan Darmovzal ale nyní přiznal, že stále není ve stoprocentní fyzické a psychické kondici. Pobyt v jihoamerickém vězení si vybral svou daň. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy