V okolí Siversku a Bachmutu ruské síly podle analytiků podnikly v pondělí sérii pozemních útoků. Ruská armáda v pondělí také zesílila postup na Avdijivku v Doněcké oblasti, jen několik kilometrů od města Doněck, a provedla několik pozemních útoků podél frontové linie.

Siversk je železničním uzlem nedaleko Lysyčansku a Severodoněcku; rovněž Bachmut je důležitou dopravní křižovatkou.

Postup Ruska na Siversk a Bachmut místo na Slovjansk podle ISW podporuje i pondělní schůze ruského ministra obrany Sergeje Šojgua s velitelem ruského armádního uskupení východ Rustamem Muradovem. Šojgu při nedávné inspekci ruských vojsk na východě Ukrajiny mimo jiné Muradovovi nařídil prioritně ničit vysoce přesnými zbraněmi ukrajinské raketové a dělostřelecké zbraně dalekého dosahu.

Muradovovy síly operují ve směru Izjum-Slovjansk údajně s cílem případně obsadit samotný Slovjansk. Je proto zajímavé, že Šojgu veliteli neuložil, aby dal ořednost obsazování území podél této osy, podotýká ISW.

Na Donbase nadále působí v podstatě šest samostatných ruských armád, napsalo dnes britské ministerstvo obrany v pravidelném shrnutí bojové situace. Rusko se podle britské vojenské rozvědky potýká s nedostatkem vojáků. Tento problém ještě podtrhuje dilema, zda nasadit zálohy na Donbasu nebo do obrany proti ukrajinským útokům na okupované území na jihu Ukrajiny.

Části jižní Ukrajiny, které nejsou okupované Ruskem, čelily v noci na dnešek ruským útokům. Šest lidí včetně jednoho dítěte bylo zraněno při raketovém útoku v Oděské oblasti, uvedl dnes podle ruskojazyčné verze BBC mluvčí oblastní správy Serhij Bratčuk. Sedm střel s plochou dráhou letu Kalibr ruská armáda vypálila z Černého moře, jednu z nich sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana, zbývajících šest zasáhlo vesnici.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že v Oděské oblasti s pomocí přesně naváděných střel zničilo ukrajinské muniční sklady. V zařízeních podle něj byly uskladněny zbraně dodané na Ukrajinu z Evropy a Spojených států.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu tvrdí, že na Ukrajině neútočí na civilní cíle. Zprávy o útocích ani jedné z bojujících stran nelze nezávisle ověřit.

Ruské síly podle listu Ukrajinska pravda z raketometů Grad ostřelovaly Nikopol, kde následně propuklo několik požárů. Město leží na pravém břehu řeky Dněpr, levý břeh Rusko okupuje. Úder poškodil obytnou budovu a elektrické vedení, žádné oběti ukrajinské úřady nehlásily. Podle Mykoly Lukašuka, gubernátora Dněpropetrovské oblasti, ve které Nikopol leží, zněly ve městě poplašné sirény skoro 19 hodin. "To se nikdy předtím nestalo," řekl Lukašuk.

Ruskem ustanovené úřady v okupované Chersonské oblasti dnes uvedly, že ukrajinské síly zasáhly Antonivskyj most přes Dněpr. Ukrajinské úřady to později potvrdily. Stavba se nachází v Ruskem okupované Chersonské oblasti, řeku lze jinak překročit až o zhruba 50 kilometrů dál proti proudu u Nové Kachovky.