Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko: USA nesou odpovědnost za raketový útok na civilisty v Sevastopolu

Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Foto: Lockheed Martin

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Gubernátor Sevastopolu jmenovaný Moskvou, Michail Razvožajev, uvedl, že při ukrajinském raketovém útoku na město zahynuli tři lidé, včetně dvouletého dítěte, a zraněno bylo přibližně 100 dalších osob.

"Za úmyslný raketový útok na mírumilovné obyvatele Sevastopolu je primárně odpovědný Washington, který poskytl Ukrajině tyto zbraně," uvedlo ruské ministerstvo obrany na platformě Telegram.

Sevastopol, přístavní město a námořní základna na břehu Černého moře, se nachází na Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014. Krym často čelí útokům z Ukrajiny, ale počet obětí a zraněných v nedělním útoku je mimořádně vysoký, jak uvedla agentura AFP.

Razvožajev dále informoval, že Ukrajina vypálila pět raket, které ruská protivzdušná obrana zachytila nad Černým mořem. Fragmenty těchto raket však dopadly na pevninu a zranily lidi šrapnely.

Podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že Ukrajina použila při útoku na "civilní infrastrukturu města Sevastopol" taktické střely ATACMS, které byly dodány USA a vybaveny kazetovými hlavicemi. 

Témata:  válka na Ukrajině balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy