Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko útočilo na oblasti Charkov a Dněpr. Ukrajina sestřelila bombardér Su-25, řekl Zelenskyj

Su-25
Su-25
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Ukrajinské jednotky v sobotu nad Doněckou oblastí na východě Ukrajiny sestřelily stíhací bombardér Su-25, prohlásil během proslovu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje agentura Reuters.

Ruské útoky pokračovaly v ukrajinské oblasti Charkov a Dněpr a také na černomořské přístavní město Odesa, kde si v sobotu vyžádaly nejméně dvě civilní oběti. Navíc způsobily požár v továrně na potraviny a vážně poškodily další infrastrukturu, domy a obchodní budovy, jak informovali regionální představitelé.

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že během dne Rusko odpálilo osm raket různých typů a téměř 70 řízených leteckých bomb na obytné oblasti a strategické pozice. Tento útok následoval poté, co ukrajinské letectvo sestřelilo 13 bezpilotních letounů Šahíd, které byly nasazeny v noci v oblastech Charkova a Dněpru.

Zelenskyj v nočím video projevu řekl, že „Rusko lze pouze přinutit, aby nechalo Ukrajinu na pokoji.“ Zelenskij také zdůraznil význam úspěchu světového mírového summitu, který se uskuteční v červnu ve Švýcarsku, a to i přesto, že na něm nebude přítomno právě Rusko.

Dále sdělil, že ruský stíhací bombardér Su-25 byl sestřelen ukrajinskou 110. mechanizovanou brigádou nad východní částí Doněcké oblasti, což je jedna z čtyř oblastí Ukrajiny, které Rusko podle jeho slov anektovalo.

Podle guvernéra Charkovské oblasti, Oleha Syněhubova, ruské ostřelování si vyžádalo život 49letého muže, který byl zasažen přímo na ulici poblíž svého domu ve vesnici Slobožanske. V noci pak při ostřelování města Charkov zemřela 82letá žena a další dva muži byli zraněni, sdělil Syněhubov prostřednictvím aplikace Telegram.

Raketový útok, který provedla ruská armáda, způsobil požár v obchodním prostoru v průmyslové čtvrti města Charkov a zranil šest zaměstnanců, uvedl guvernér. Místní žalobci označili postiženou budovu za továrnu na potraviny. Na jihu v Oděském kraji uvedl guvernér Oleh Kiper, že tři lidé byli zraněni během raketového útoku ve městě.

Agentura Reuters nemohla okamžitě potvrdit informace o obětech a škodách. Velitel letectva informoval, že protivzdušná obrana sestřelila všech 13 útočných dronů během noci, avšak Syněhubov uvedl, že padající trosky zranily čtyři lidi a způsobily požár v kancelářské budově.

V průmyslové oblasti Dněpropetrovsk byla 57letá žena zraněna během ostřelování a infrastruktura v Nikopolu poblíž jaderné elektrárny Záporoží, kterou ovládá Rusko, a jež byla poškozena. Dva lidé byli zraněni i při dalším nočním útoku, sdělil regionální guvernér Serhiy Lysak.

Témata:  válka na Ukrajině jednomístný proudový letoun Su-25 Ruská armáda

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy