reklama

Vztahy mezi Moskvou a Sofií jsou v posledních letech napjaté. Narušila je řada špionážních skandálů, a spory dále prohloubil únorový ruský vpád na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že si dnes předvolalo bulharského velvyslance v Moskvě Atanase Krystina a informovalo ho o rozhodnutí vyhostit "14 zaměstnanců diplomatické mise a konzulárních úřadů Bulharska v Rusku". Rozhodnutí Sofie vyhostit 70 ruských diplomatů ruská diplomacie označila za "zcela neopodstatněné".

"Zodpovědnost za tato poslední odvetná opatření leží plně na bulharské vládě," dodalo podle agentury AFP ruské ministerstvo zahraničí.

Bulharsko vyhostilo 70 ruských diplomatů letos 28. června. Někteří z nich podle tehdejšího premiéra Kirila Petkova přímo pracovali pro zpravodajské služby a ruskou velvyslankyni Eleonoru Mitrofanovou Petkov označil za jednoho ze strůjců parlamentního vyslovení nedůvěry jeho kabinetu. Velvyslankyně jakoukoliv roli při pádu vlády popřela. Média dala vyhoštění do souvislosti také se sbírkovou kampaní ruského velvyslanectví na pomoc ruským vojákům bojujícím na Ukrajině.