Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko už nechce v zemi pět portugalských diplomatů

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko vypovědělo ze země pět portugalských diplomatů. Informovalo o tom dnes ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého jde o reakci na obdobný krok Lisabonu, který začátkem dubna nařídil deseti pracovníkům ruského zastoupení opustit Portugalsko.

Portugalsko patří do dlouhé řady evropských zemí, které kvůli ruské invazi na Ukrajinu nuceně poslaly domů celkem na tři stovky ruských diplomatů. V odůvodnění se často hovořilo o ohrožení národní bezpečnosti kvůli výzvědné činnosti Rusů.

Ve středu Moskva recipročně rozhodla, že status "nežádoucí osoby" (persona non grata) obdrží 34 francouzských, 24 italských a 27 španělských diplomatů. Rusko musejí opustit do dvou týdnů.

Témata:  Rusko Portugalsko

Aktuálně se děje

5. srpna 2026 4:00

Povíkendové počasí slibuje další tropický den v Česku

V Česku dnes vyvrcholí aktuální vlna veder. Poměrně vysoké teploty se nicméně očekávají i v úvodu příštího srpnového týdne. Nejvyšší teploty vystoupají až na 35 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy