Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu drony, útočilo i raketami

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů Šáhed, z nichž se devět podařilo sestřelit, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Rusko také v noci ostřelovalo Záporoží, kde poškodilo zařízení infrastruktury, uvedly tamní úřady. Raněné po ruských útocích hlásí Charkovská, Záporožská a Doněcká oblast, která eviduje také jednoho zabitého.

Rusko drony vyslalo z Brjanské oblasti, která sousedí se severní Ukrajinou. Bezpilotní letouny odtamtud zamířily k jihu skrze ukrajinskou Sumskou a Černihivskou oblast. Vzdušné síly neuvedly, kam doletěl desátý, nesestřelený dron.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat uvedl, že Rusové neustále mění strategii útoků. "Nejdříve používali šáhedy během dne, pak v noci," řekl podle agentury Ukrinform Ihnat, podle kterého si ruská armáda uvědomila, že v noci jich zvládnou Ukrajinci sestřelit méně. S úspěšným sestřelením ale podle něj pomáhají moderní zbraně, které Ukrajina získala od spojenců.

Kromě útoků drony Rusko podle ukrajinských úřadů pokračovalo v ostřelování měst ležících nedaleko frontové linie, včetně jihoukrajinského Záporoží. Podle tamní správy mířily ruské síly na oblastní centrum i na jeho předměstí protileteckými střelami. "Okupanti v noci napadli Záporoží. Nepřátelské ostřelování poškodilo zařízení infrastruktury. Lidé a obytné domy újmu naštěstí neutrpěli," napsal na telegramu starosta Záporoží Anatolij Kurtjev. Dnes okolo 6:30 ráno (5:30 SELČ) podle něj už ve městě zavládl klid.

Šéf Záporožské oblasti Jurij Malaško později podle agentury Ukrinform uvedl, že dva civilisté utrpěli zranění dnes ráno během ruského vzdušného útoku na obec Orichiv. Zatímco ráno podle něj Rusové použili zřejmě salvové raketomety, v noci útočili na region pravděpodobně raketami S-300. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů pravidelně útočí protiletadlovými střelami S-300, které invazní síly používají k útokům na pozemní cíle.

Už ve čtvrtek večer ukrajinské úřady informovaly o ruském ostřelování Charkova. Dnes tamní oblastní šéf Oleh Syněhubov uvedl, že během nočního útoku ruského dronu Šáhed na objekty kriticky důležité infrastruktury v Charkovské oblasti utrpěli zranění dva muži, při raketových útocích na Charkov pak tři lidé, informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podle Ukrinformu ruská armáda za uplynulý den ostřelovala 117 obcí v devíti ukrajinských oblastech. V Doněcké oblasti na východě země byl ve čtvrtek při ruských útocích v oblasti jeden člověk zabit a nejméně šest dalších jich utrpělo zranění, informoval šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

Témata:  Rusko Ruská armáda Drony válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy