reklama

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo 23. září dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Podle bulharských prokurátorů se oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky. Vyhoštění pracovali podle listu Vedomosti na obchodním zastoupení.

Ruské velvyslanectví v Sofii tehdy uvedlo, že bulharská strana nepředložila žádné důkazy, které by potvrzovaly oprávněnost vznesených obvinění. "Neopodstatněné vyhoštění ruských diplomatů neodpovídá tradičně konstruktivnímu charakteru dvoustranných vztahů," zdůraznilo velvyslanectví. "Bulharsko bývalo za sovětských časů nejposlušnějším satelitem Moskvy ve východní Evropě," poznamenala agentura Reuters.

Analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo.

Rusko běžně postupuje v případech vyhoštění diplomatů recipročně. Kupříkladu v červnu vyhostilo dva české diplomaty z Moskvy odvetou za vyhoštění dvou ruských diplomatů v reakci na kauzu údajné hrozby pražským komunálním politikům jedem ricin dovezeným z Ruska. Podle premiéra Andreje Babiše se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená.