Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vydalo zatykač na Navalnou, hrozí jí šest let vězení

Julia Navalná, Autor: Евгений Фельдман / Новая газета
Julia Navalná, Autor: Евгений Фельдман / Новая газета
Foto: Wikimedia Commons

Rusko nadále cílí na rodinu zesnulého opozičníka Alexeje Navalného. Moskevský soud v úterý vydal příkaz k zatčení vdovy Julije Navalné, která je obviněna z účasti v extremistické skupině. V případě zadržení a jejího následného odsouzení hrozí šest let vězení. Informoval o tom web Moscow Times. 

Příkaz na vzetí Navalné do vazby na dvě měsíce byl vydán v její nepřítomnosti, protože vdova se i se svými dvěma dětmi už delší čas zdržuje v zahraniční. V očích soudu se "skrývá" před orgány činnými v trestním řízení, proto bylo vyhlášeno pátrání. Pokud by vstoupila na území Ruska, byla by zadržena. 

Navalná byla před týdnem zvolena do vedení Human Rights Foundation (HRF), přičemž v čele organizace vystřídala po dvanácti letech šachového velmistra Garriho Kasparova. Vdova již dříve deklarovala, že po manželově smrti bude pokračovat v jeho práci. 

Alexej Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Témata:  Julia Navalná Rusko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy