Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Julia Navalná je na seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa časopisu Time

Julia Navalná, Autor: Евгений Фельдман / Новая газета
Julia Navalná, Autor: Евгений Фельдман / Новая газета
Foto: Wikimedia Commons

Julia Navalná, vdova po zesnulém ruském opozičním vůdci Alexeji Navalném, hovořila pro časopis Time o svém rozhodnutí vstoupit do politiky poté, co se objevila na obálce jeho posledního čísla, které je věnováno stovce nejvlivnějších lidí světa.

Když byla Navalná dotázána, zda si myslí, že by její zesnulý manžel, který zemřel v únoru v ruském vězení za zvláštních okolností, chtěl, aby šla v jeho stopách, odpověděla, že se raději nebude spekulovat o jeho přáních.

"Nemluvili jsme o tom." Jen si myslím, že tohle se nesmí dopustit. Pokud věří, že mohou Alexeje zabít, a tím to končí, mýlí se,“ řekla Navalná a dodala, že video, které zveřejnila tři dny po Navalného smrti a v němž přísahala, že bude pokračovat v jeho práci, mělo lidem poskytnout „nějaký druh naděje."

„Především chci, aby Kreml a jeho představitelé pochopili: pokud zabili Alexeje, učiním krok. Když mi něco udělají, přijde jiný,“ zdůraznila.

Navalná také vyjádřila svou frustraci ze západních sankcí vůči Rusku, které označila za „směšné“ a „urážku Alexejovy památky“, než zopakovala svou výzvu k sankcím zaměřeným na „Putinovy ​​přátele a členy jeho užšího okruhu“.

Trvala také na tom, že miliony Rusů nepodporovaly válku na Ukrajině, přestože ruské průzkumy veřejného mínění poskytují jiný obrázek. „Téměř každý je proti válce, jen to dělá různými způsoby. V Rusku zůstává velké množství lidí proti válce,“ řekla a dodala, že ne každý byl ochoten „být hrdinou“ a že mnozí, kteří se postavili válce, raději „žijí normální životy“.

Navalná opakovaně zdůrazňovala nutnost tvrdších sankcí vůči ruským oligarchům a naléhala na západní státy, aby neuznaly Vladimira Putina za legitimního prezidenta Ruska, s ohledem na matematické důkazy o rozsáhlém manipulování s volebními urnami během březnových voleb.

Témata:  Julia Navalná Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy