Banky Navalnému a jeho spolupracovníkům, kteří figurují na seznamu "teroristů a extremistů", musí zmrazit finanční prostředky a nesmějí jim poskytovat služby, informovala ruská služba stanice BBC. Podle serveru The Moscow Times jsou fakticky vyloučeni z ruského bankovního systému, protože finanční instituce v zemi mají zakázáno poskytovat služby osobám a organizacím uvedeným na tomto seznamu.

Na černé listině se nyní podle médií ocitla mimo jiné také právnička Ljubov Sobolová. Už dříve se na tomtéž seznamu objevili dva blízcí spolupracovníci opozičníka Leonid Volkov a Ivan Ždanov. Kromě Navalného jsou všichni v zahraničí, upozornila BBC. Soud už loni v červnu označil jako extremistické fondy a štáby spojené s Navalným, které tím také zakázal.

Na seznam se podle listu Kommersant dostal také právník Vjačeslav Gimadi, spolupracovníci zakázaného protikorupčního fondu FBK Georgij Alburov a Ruslan Šaveddinov, někdejší koordinátorka baškirského štábu opozičníka Lilija Čanyševová, bývalá šéfka štábu v Tomsku Ksenija Fadějevová a bývalý koordinátor štábu v Archangelsku Pavel Zelenskij, který byl loni v dubnu odsouzen na dva roky za výzvy k extremistické činnosti. Kommersant dodal, že ze zablokovaných účtů smějí postižení měsíčně čerpat nejvýše 10.000 rublů (asi 2760 Kč) pro sebe a každého člena své rodiny, který je bez vlastních příjmů. Alburov a Šaveddinov také odjeli z Ruska do ciziny.

Navalnyj je v současné době ve vězení, kde si odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Pětačtyřicetiletý opoziční předák označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni vypukly kvůli jeho věznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly.

Ruská federální vězeňská služba mezitím požádala moskevský soud, aby opozičníkovu bratrovi Olegovi Navalnému změnil současný roční podmíněný trest na nepodmíněný. Podle vězeňské služby nedodržuje pravidla podmínky, uvedla agentura TASS. Soud loni Olegovi Navalnému vyměřil roční podmínku za porušení hygienických norem v souvislosti s opatřeními proti koronaviru, jelikož vyzýval k účasti na zakázané demonstraci za osvobození svého bratra.