reklama

Při útoku na Belgorod v sobotu podle ruských úřadů zahynulo 24 lidí a dalších více než 100 utrpělo zranění. Došlo k němu poté, co Moskva v pátek podnikla rozsáhlé útoky raketami a drony na ukrajinská města.

"Zintenzivníme údery, žádný zločin proti civilistům nezůstane nepotrestán, to je jisté," řekl Putin v pondělí během návštěvy vojenské nemocnice. Rusko bude podle něj pokračovat v zasahování "vojenských zařízení".

"Děláme to dnes a zítra v tom budeme pokračovat," uvedl Putin. Ukrajinská armáda v pondělí oznámila, že Rusko na zemi uplynulou noc vyslalo rekordní počet útočných dronů.

Šéf Kremlu označil útok na Belgorod za "teroristický čin" a ukrajinské síly obvinil, že cílili "přímo na centrum města, kde se procházeli lidé před Silvestrem". Zopakoval tvrzení, že Ukrajinu využívá Západ k "vyřešení svých problémů" s Ruskem.

Rusové přitom v noci z 31. prosince na 1. ledna vyslali na Ukrajinu rekordní počet útočných bezpilotních letounů Šáhid. Ukrajinským jednotkám protivzdušné obrany se podařilo sestřelit 87 z 90, uvedl server Ukrajinska pravda.

V pátek ruské síly také uskutečnily rozsáhlý útok raketami a drony na několik ukrajinských měst včetně Kyjeva, který si podle ukrajinských představitelů vyžádal nejméně 40 mrtvých.

Ukrajinská armáda uvedla, že šlo o největší vzdušný úder od začátku války před téměř dvěma lety, s výjimkou prvních dní neustálého bombardování.