"Během prvních dní agrese Rusové zničili aktiva za 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Teď tato částka výrazně stoupla," řekl Ustenko.

Pro letošek ukrajinské úřady očekávají propad HDP o 35 až 40 procent, což by byl největší pokles od roku 1991. "Namísto ročního deficitu okolo sedmi miliard se náš deficit měsíčně prohlubuje o zhruba pět miliard," uvedl poradce prezidenta Volodymyra Zelenského. V roce 2023 by mohl být deficit až 40 miliard dolarů (bilion korun), dodal.

Vedle očividných škod na infrastruktuře a výdajů na obranu Kyjev tratí i kvůli tomu, že nemůže spoléhat na výběr daní. Kvůli invazi přestalo fungovat mnoho firem, některé svůj provoz omezily, takže do státní kasy odvedou výrazně nižší daně než předpokládal rozpočet, uvedl Ustenko.

V srpnu Ukrajina požádala Mezinárodní měnový fond o nový program pomoci, který má být součástí širšího mezinárodního úsilí vedeného Spojenými státy a Evropskou unií. Světová banka 9. září odhadla náklady na samotnou obnovu země na téměř 350 miliard eur (8,6 bilionu korun) a uvedla, že "v nadcházejících měsících se budou s pokračující válkou dále zvyšovat", píše AFP.