"Od 9. dubna rušíme omezení spojená s pandemií, která platila pro naše pravidelné a charterové lety mezi Ruskem a několika dalšími zeměmi," uvedl Mišustin. Poznamenal, že příslušný dokument byl podepsán dnes. Podle ruského premiéra je pandemie na ústupu, a proto je na čase rozšířit seznam destinací, které mají ruské letecké společnosti k dispozici.

Rusko obnovuje letecké spojení s 52 zeměmi, včetně Indie, Argentiny, Jihoafrické republiky, Číny a dalších "přátelských" zemí. Z evropských zemí na seznamu figurují pouze Bosna a Hercegovina, Srbsko a Turecko. Za "nikoliv přátelské" Rusko označilo mimo jiné všechny země Evropské unie.

Ruský premiér připomněl, že že dříve bylo možné létat do 15 zemí bez omezení, včetně některých států Eurasijské ekonomické unie (EES), která sdružuje Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán, dále do Mexika, Kataru a dalších zemí.

Mišustin rovněž uvedl, že Rusko zruší omezení cestování přes pozemní hranici mezi Ruskem a Čínou.

Rusko v reakci na sankce, které vyvolala jeho invaze na Ukrajinu, uzavřelo svůj vzdušný prostor leteckým společnostem z 36 zemí, včetně všech 27 členů Evropské unie. Západní leasingové společnosti kvůli sankcím vypovídají ruským aerolinkám smlouvy a žádají vrácení letadel. Sankce rovněž brání ruským leteckým společnostem nakupovat letecké díly z Evropy či Spojených států, nemají k dispozici ani servis společností Airbus či Boeing.