Gladkov neuvedl, co přesně železniční trať poničilo, na místo se podle něj vydali vyšetřovatelé. Obyvatelé města Šebekino údajně slyšeli kolem sedmé hodiny ranní místního času exploze, píše list The Moscow Times. Později začaly místní mateřské školky podle listu Kommersant dostávat falešná oznámení o bombách. Místní představitel Vladimir Ždanov v reakci uvedl, že jejich cílem byla snaha destabilizovat situaci.

Úřady v Belgorodské oblasti v pondělí zavedly v regionu "žlutý" stupeň teroristického ohrožení, upozornil Kommersant s odkazem na druhý ze tří takových stupňů v Rusku. K podobnému kroku se podle médií uchýlilo nejméně šest ruských oblastí hraničících s Ukrajinou. Úřady Belgorodské oblasti obyvatelům doporučily, aby se vyhýbali přeplněným místům a hlásili podezřelé osoby nebo předměty v blízkosti obytných budov.

Dnešní incident se odehrál v době, kdy Rusko začalo militarizovat své pohraniční regiony v blízkosti Ukrajiny tím, že zvýšilo výstrahy před hrozbou, postavilo vojenská kontrolní stanoviště a mobilizovalo místní obyvatele, což je znamením, že se ruské válečné úsilí přesouvá na východní Ukrajinu, upozornil server The Guardian.

Ten také poznamenal, že Rusko se při přepravě vojenského vybavení do značné míry spoléhá právě na železnice. Poškozená trať se nachází jen několik kilometrů od hranic a leží na zásobovací trase mezi Ruskem a ukrajinským územím, které invazní jednotky drží poblíž města Izjum u Donbasu, podotkl server.

Belgorodská oblast od začátku ruské invaze na Ukrajině ohlásila několik incidentů, například na začátku dubna tam vypukl požár ve skladu pohonných hmot. Podle Gladkova na zařízení zaútočily dva vrtulníky ukrajinské armády, ukrajinští představitelé zodpovědnost později popřeli.

Šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov dnes podle agentury Interfax-Ukrajina prohlásil, že ruské tajné služby by mohly plánovat teroristické útoky na ruském území, aby z nich obvinily Ukrajinu a podnítily tak protiukrajinské nálady v zemi. "Je možné, že tyto útoky budou podány jako pomsta Ukrajinců za Buču a Kramatorsk a jako ospravedlnění pro krutost proti ukrajinským civilistům," uvedl Budanov.

The Guardian rovněž připomíná "železniční partyzány", kteří v Bělorusku provedli během prvních týdnů ruské invaze na Ukrajinu řadu sabotáží ve snaze narušit zásobovací vlaky mířící z této země k ruským jednotkám na severu Ukrajiny.