Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusku jde na Ukrajině o minimalizaci civilních obětí, tvrdí ministr obrany Šojgu

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Zpomalení tempa ruské speciální vojenské operace na Ukrajině je záměrné a má minimalizovat počet civilních obětí, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Během vystoupení na schůzce ministrů obrany Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) tvrdil, že operace, jak Rusko oficiálně nazývá válku na Ukrajině, pokračuje podle zamýšleného plánu a bude dosaženo všech jejích cílů.

"Dělá se vše pro to, aby se předešlo obětem mezi civilním obyvatelstvem. To samozřejmě zpomaluje tempo ofenzivy, ale děláme to záměrně," citovala Šojgua agentura TASS.

Moskva od začátku války na Ukrajině, která trvá už šest měsíců, prohlašuje, že neútočí na civilisty. Zprávy, které přicházejí od ukrajinských představitelů nebo z nezávislých médií ale hovoří o častých zásazích rezidenčních oblastí, zdravotnických zařízení nebo škol v ukrajinských městech a o úmrtích a zraněních místních obyvatel.

Šojgu ve svém projevu také tvrdil, že ruská invaze na Ukrajinu byla nutná, protože Kyjev představoval "skutečnou hrozbu" pro obyvatele ukrajinského Donbasu, průmyslové oblasti na východní Ukrajině s početným ruskojazyčným obyvatelstvem, i pro Rusko. Šojgu také prohlásil, že Rusko pokračuje v nastolování míru na obsazených ukrajinských územích, a obvinil Západ, že jeho dodávky zbraní na Ukrajinu prodlužují konflikt a zvyšují počty obětí.

Deklarace o vzniku SCO, v níž dominantní postavení mají Rusko a Čína, byla podepsána v Šanghaji v roce 2001. Dalšími členy regionálního bezpečnostního uskupení jsou bývalé sovětské středoasijské republiky Kyrgyzstán, Kazachstán, Tádžikistán a Uzbekistán, a rovněž Indie a Pákistán.

Témata:  Rusko Ukrajina Sergej Šojgu

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy