Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusku jde na Ukrajině o minimalizaci civilních obětí, tvrdí ministr obrany Šojgu

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Zpomalení tempa ruské speciální vojenské operace na Ukrajině je záměrné a má minimalizovat počet civilních obětí, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Během vystoupení na schůzce ministrů obrany Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) tvrdil, že operace, jak Rusko oficiálně nazývá válku na Ukrajině, pokračuje podle zamýšleného plánu a bude dosaženo všech jejích cílů.

"Dělá se vše pro to, aby se předešlo obětem mezi civilním obyvatelstvem. To samozřejmě zpomaluje tempo ofenzivy, ale děláme to záměrně," citovala Šojgua agentura TASS.

Moskva od začátku války na Ukrajině, která trvá už šest měsíců, prohlašuje, že neútočí na civilisty. Zprávy, které přicházejí od ukrajinských představitelů nebo z nezávislých médií ale hovoří o častých zásazích rezidenčních oblastí, zdravotnických zařízení nebo škol v ukrajinských městech a o úmrtích a zraněních místních obyvatel.

Šojgu ve svém projevu také tvrdil, že ruská invaze na Ukrajinu byla nutná, protože Kyjev představoval "skutečnou hrozbu" pro obyvatele ukrajinského Donbasu, průmyslové oblasti na východní Ukrajině s početným ruskojazyčným obyvatelstvem, i pro Rusko. Šojgu také prohlásil, že Rusko pokračuje v nastolování míru na obsazených ukrajinských územích, a obvinil Západ, že jeho dodávky zbraní na Ukrajinu prodlužují konflikt a zvyšují počty obětí.

Deklarace o vzniku SCO, v níž dominantní postavení mají Rusko a Čína, byla podepsána v Šanghaji v roce 2001. Dalšími členy regionálního bezpečnostního uskupení jsou bývalé sovětské středoasijské republiky Kyrgyzstán, Kazachstán, Tádžikistán a Uzbekistán, a rovněž Indie a Pákistán.

Témata:  Rusko Ukrajina Sergej Šojgu

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy