Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už sedmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
Podle údajů z německé měřicí stanice Mallnow, která leží u hranice s Polskem, proudil dnes ráno plyn směrem na východ, tedy z Německa do Polska, v hodinovém objemu téměř 1,2 milionu kilowatthodiny (kWh/h). Ruský vývozce plynu Gazprom si na dnešní den nezarezervoval přes Jamal žádnou dodatečnou kapacitu pro vývoz plynu do Evropy.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden uvedl, že Německo nakoupený ruský plyn prodává do Polska a na Ukrajinu, místo aby jej samo použilo, a zmírnilo tak napětí na trhu. Němečtí dovozci plynu tedy podle Putina mohou za raketový růst cen plynu. Německé ministerstvo hospodářství odmítlo Putinův výrok komentovat a dovozci plynu na žádost agentury Reuters o komentář nereagovali.
Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Jeho projektovaná kapacita je 32,9 miliardy metrů krychlových ročně. Směr toku plynu závisí na tom, jaké požadavky obdrží provozovatel přepravní soustavy od zákazníků, uvedla agentura TASS, když minulý týden popisovala mechanismus toku suroviny v potrubí.
Gazprom už dříve uvedl, že i po obrácení toku v plynovodu závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní. Také odběratelé v evropských zemích potvrzují, že dostávají od Gazpromu tolik plynu, kolik si objednali. Gazprom uvádí, že dodatečnou kapacitu pro přepravu potrubím Jamal si neobjednává, protože nikdo z odběratelů v Evropě ho o dodatečné objemy plynu nežádá.
Ceny plynu v Evropě se minulý týden po obrácení toku v Jamalu vyšplhaly na nová rekordní maxima, následně se však výrazně snížily. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes kolem 16:30 SEČ vykazovala oproti pátku pokles o téměř 11 procent na 98,5 eura (zhruba 2500 Kč) za megawatthodinu (MWh). Minulý týden přitom poprvé v historii překročila 170 eur za MWh.
Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov o víkendu uvedl, že ruský podnik je v rámci svých dlouhodobých kontraktů připraven poskytnout dodatečný plyn, který by byl levnější než plyn dodávaný v rámci krátkodobých kontraktů uzavřených na evropském promptním trhu s plynem.
Zpětné dodávky plynu prostřednictvím Jamalu, které směřují z Německa do Polska a možná i na Ukrajinu, se podle mluvčího Gazpromu pohybují v rozsahu od tří do pěti milionů krychlových metrů denně.
Rusko odmítá náznaky, že obrácený tok suroviny v plynovodu je politickým rozhodnutím, i když tato situace nastává v době rostoucího napětí mezi Moskvou a Západem kvůli Ukrajině. Odmítá rovněž obvinění, že omezuje dodávky do Evropy s cílem vyvinout tlak na německé regulační orgány, aby schválily zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2.
Gazprom si obvykle rezervuje kapacitu přepravy plynovodem Jamal pouze v aukcích na krátkou dobu. Loni totiž vypršela platnost smlouvy mezi Ruskem a Polskem týkající se tranzitu suroviny.
Některé východoevropské země kvůli neshodám s Moskvou nenakupují plyn přímo z Ruska, ale prostřednictvím kontraktů s jinými státy. Plyn od Ruska tak nakoupí západoevropské podniky a ty jej následně posílají zpět na východ do zemí, které nechtějí nakupovat přímo od Ruska. To je také zřejmě jedním z důvodů obráceného toku plynu v plynovodu.
Provozovatele plynovodní sítě Gascade vlastní firma WIGA, což je společný podnik Gazpromu a plynárenské firmy Wintershall DEA. Tu vlastní německá chemická skupina BASF a ruská společnost LetterOne.
Údaje slovenského provozovatele plynovodů Eustream ukazují, že požadovaná kapacita pro dnešní tok ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany činí 731.574 megawatthodin (MWh). To je zhruba stejná úroveň jako v pátek, ale méně než na začátku prosince.
Témata: Německo, Rusko, zemní plyn
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22