Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský soud pozastavil práci svazu novinářů kvůli diskreditaci ruské armády

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruská prokuratura požádala soud o likvidaci svazu novinářů, zřejmě kvůli údajné diskreditaci ruské armády. Informoval o tom dnes list Vedomosti s odvoláním na vyrozumění soudu o přijetí žádosti. Soud prozatím činnost Svazu novinářů a pracovníků médií pozastavil, předběžné slyšení je naplánováno na 13. července, poznamenal nezávislý zpravodajský server Meduza.

Státní zastupitelství podle Vedomosti tvrdí, že svaz využívá informační zdroje na internetu, kde se objevují zprávy "protiprávní povahy". Tím podle prokuratury uskupení porušuje "lidská práva a svobody a způsobuje škody na veřejném pořádku a veřejné bezpečnosti, společnosti a státu."

Důvodem pozastavení činnosti svazu bylo "zveřejnění sdělení obsahujícího nepřesné informace o průběhu zvláštní vojenské operace na ochranu Doněcké lidové republiky (DNR) a Luhanské lidové republiky (LNR), jejímž cílem bylo zdiskreditovat použití ruských ozbrojených sil". O jakou konkrétní informaci se jedná, není upřesněno, podotkl web Meduza. DNR a LNR jsou mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary na východě Ukrajiny, které vyhlásily nezávislost v roce 2014 a které Moskva uznala krátce před zahájením své invaze na Ukrajinu.

Svaz novinářů a pracovníků médií založili v Rusku v roce 2016 žurnalisté redakcí RBK, Novaja gazeta, Slon.ru, Mediazona a několika dalších titulů. Vznikl po útoku na pracovníky médií a ochránce lidských práv v březnu 2016, kteří byli na cestě z Ingušska do Grozného, upozorňuje Meduza, podle níž mělo uskupení v roce 2020 kolem 600 aktivních členů, většinou pracovníků nezávislých médií.

Ruští poslanci krátce po ruské invazi na Ukrajinu schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě. Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako "zvláštní vojenskou operaci" s cílem "demilitarizovat a denacifikovat" Ukrajinu. Kyjev hovoří o bezdůvodné a neopodstatněné vojenské agresi a opakuje, že pro Rusko nikdy nepředstavoval hrozbu.

V Rusku jsou známy už stovky případů stíhání na základě tohoto nového zákona, podotkla Meduza. Minulý týden moskevský soud poslal na sedm let do vězení městského zastupitele Alexeje Gorinova, který podle něj šířil falešné zprávy o ruské armádě. Gorinov odsoudil ruský útok na Ukrajinu a označil ho za válku, napsal ruskojazyčný server BBC.

Témata:  soudy Rusko novináři Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.