"Díky vyjednávání se 3. listopadu vrátilo z území pod kontrolou kyjevského režimu 107 ruských vojáků," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Vojáky nyní podle ministerstva ruská armáda odveze do Moskvy vojenským speciálem a v ruské metropoli jim bude poskytnuta lékařská péče.

"Ukrajina dnes vyměnila zajatce. Podařilo se osvobodit 107 vojáků - šest důstojníků a 101 vojínů a seržantů," napsal Jermak na sociální síti telegram, kde zveřejnil i fotografie a video, jak se část vězňů vrací přes zničenou vozovku na ukrajinské území. "Dostali jsme domů mnoho zraněných v boji. Zejména se nám podařilo vyměnit vážně zraněné a na lůžko upoutané z Mariupolu, z 'Azovstalu', kluky, kteří mají rány od šrapnelů na rukou a na nohou, střelná zranění všude na těle. Jsou tam lidé s amputovanými končetinami a s popáleninami, kteří necítí část obličeje, s infikovanými ranami," uvedl Jermak. Část vrácených ukrajinských vojáků podle něj byla zraněna už v březnu.

Rusko 24. února zaútočilo na Ukrajinu, kde od té doby vede největší boje v Evropě od druhé světové války. Kyjev a Moskva si naposledy oficiálně vyměnily zajatce minulý týden, kdy se na Ukrajinu vrátilo 52 lidí včetně některých obránců mariupolských oceláren Azovstal. Do Ruska se podle agentury TASS tehdy vrátilo 50 vojáků. V dosud největší výměně z poloviny října se ze zajetí dostalo zpět do vlasti 218 zajatců. Moskva tehdy propustila výlučně ženy.