Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové i Ukrajinci v noci útočili drony. Kyjev míří na radary

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Ukrajinská armáda v noci na středu sestřelila 13 ze 14 útočících ruských dronů, informovalo o tom letectvo na telegramu. V akci byla i ruská protivzdušná obrana. Všechno nasvědčuje tomu, že Ukrajinci v poslední době cílí na ruské radary. 

Trosky ruských bezpilotních letounů zasáhly v Rovenské oblasti na severozápadě Ukrajiny energetickou infrastrukturu, uvedl gubernátor Oleksandr Koval s tím, že útok spustil obranný mechanismus, který přerušil dodávky elektrické energie do některých míst. Ty byly následně obnoveny. 

Drony poškodily i elektrické vedení v Kirovohradské oblasti v centrální části Ukrajiny. Na opravě se pracuje, sdělil zástupce místní správy.

V akci byla v noci na středu i ruská protivzdušná obrana, která sestřelila dva ukrajinské drony nedaleko města Armavir. Uvedl to krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv na telegramu. Nejsou hlášeny škody ani oběti. 

V Armaviru je významná ruská radarová stanice, na které Kyjev v poslední době cílí. V předchozích dnech či týdnech se terčem dronového útoku stala například stanice v Orsku v Orenburské oblasti, informovala ukrajinská média. 

Stanice jsou součástí ruského systému včasné výstrahy, jehož účelem je varovat před vypálením mezikontinentálních balistických střel. Radary jsou schopné odhalit cíle na vzdálenost až 4200 kilometrů. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy