reklama

Newsweek připomněl, že Osečkin sice žije v exilu na Západě, ale jeho rozsáhlá síť informátorů je považována za spolehlivou. Redakci se dostal do rukou nejen seznam některých trestanců, kteří byli naverbováni do války na Ukrajině, ale také záběry z věznic.

Odborníci v souvislosti s náborem vězňů do invazních sil poukazují na fakt, že Rusku chybí dostatek vojáků. Prezident Vladimir Putin ostatně v minulém týdnu nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na více než 1,3 milionu mužů. Rusové do bojů na Ukrajině naverbovali vrahy či satanistu odsouzeného za rituální vraždy.

Podle Osečkina bylo v loňském roce naverbováno přes 49 tisíc vězňů do řad žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Letos pak ruské ministerstvo obrany získalo do služeb Moskvy více než 52 tisíc trestanců. Nabídnuta jim byla milost, tisíce mužů však na ukrajinském bojišti padly.

Pravdivost uvedených čísel potvrdila také Olga Romanovová z nadace Russia Behind Bars, která se snaží pomáhat odsouzeným a jejich rodinám. Podle jejích údajů bylo naverbováno 120 tisíc vězňů, z nichž 50 tisíc už je nyní díky milosti na svobodě.

Romanovová sdělila, že naverbovány byly i stovky potrestaných žen. Ruské ministerstvo obrany ale cílilo především na odsouzence z národnostních menšin, ať už šlo u rodáky z Dagestánu, Jakutska či Burjatska.