reklama

Jednostranné 36hodinové příměří po dobu pravoslavných Vánoc ve čtvrtek nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Platit má od dnešního poledne moskevského času (10:00 SEČ) do sobotní půlnoci (22:00 SEČ). Podle Kyjeva jde o pokrytectví a skeptičtí jsou ohledně motivů ruského vůdce i západní představitelé.

"Dnes v poledne začalo platit příměří podél celé linie dotyku, pokračovat bude do 7. ledna," zaznělo ve vysílání ruské televize. Novináři AFP na frontě následně uvedli, že u Bachmutu, epicentru bojů na východní Ukrajině, se po 10:00 SEČ ozvaly výstřely na ukrajinské i ruské straně. Intenzita ostřelování ale podle nich byla menší, než v předchozích dnech.

Navzdory ruskému ujišťování dnes ruské síly dál útočily na Ukrajinu, a to i na civilní cíle, tvrdí Kyjev. Rusové jen nedlouho po deklarovaném začátku příměří podle oznámení Tymošenka z ukrajinské prezidentské kanceláře dvakrát ostřelovali Kramatrosk, přičemž střely zasáhly obytný dům. Odpoledne pak Tymošenko uvedl, že ruské síly zaútočily na rezidenční oblasti ve městě Kurachove, které stejně jako Kramatorsk leží v Doněcké oblasti. Při útocích na Kurachove byla podle něj mimo jiné zasažena nemocnice, kde v tu dobu bylo 21 lidí. Zranění utrpěl jeden zaměstnanec nemocnice, doplnil poradce Zelenského. Brzy ráno kromě toho ruské síly podle ostřelovaly hasičskou stanici v jihoukrajinském Chersonu, uvedl ruskojazyčný server BBC. Tento útok podle Tymošenka způsobil oběti na životech a zranění.

Také Moskva obvinila Ukrajinu z ignorování příměří. Ukrajinské ozbrojené síly podle agentury TASS přesně na úvod jednostranného příměří ostřelovaly východoukrajinský Doněck, který ovládají proruští separatisté.

Ukrajinští představitelé včetně prezidenta Volodymyra Zelenského ve čtvrtek zpochybnili motivaci, která Rusko k prvnímu podobně plošnému klidu zbraní od začátku války vedla. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ruský krok označil za pokrytecký. Podle Zelenského chce Moskva využít Vánoce jako zástěrku, aby alespoň na chvíli zastavila ukrajinský postup na Donbasu.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dnes na telegramu Ukrajince varovala, že Rusové mohou plánovat o svátcích na okupovaných územích teroristické útoky. "Vyzývám občany k opatrnosti a pokud je to možné, aby se vyhýbali místům s velkým počtem lidí," napsala vicepremiérka.