Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové podle ISW asi ukončují operační přestávku, útočili na Oděsu i u Charkova

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruské jednotky nasazené v Donbasu na Ukrajině podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) zřejmě končí několikadenní pauzu v bojích. Desetidenní přestávka ovšem není dostatečná pro obnovu sil potřebných pro rozsáhlé útočné operace. Agentura Unian ráno informovala, že terčem ruských raketových útoků se dnes stala Oděsa i městečko Čuhujiv na jihovýchod od Charkova, odkud jsou hlášeny nejméně dvě oběti.

Ruské síly za poslední den podnikly omezené pozemní útoky v oblasti Slovjansku, Siversku, dálnice mezi Bachmutem a Lysyčanskem, který Rusové už ovládli, a na jihozápad od Doněcku, uvedl ISW.

Jde podle něho stále o malé a do velké míry neúspěšné útoky, nicméně mohou naznačovat, že Rusové se pokoušejí v Donbasu obnovit útočné operace. Pokud tomu tak je, Rusové útoky zřejmě v nejbližších třech dnech zesílí. Před zahájením velké ofenzivy mohou udělat opět několikadenní přestávku, protože nynější desetidenní pauza nebyla dostatečně dlouhá pro obnovu sil.

Oděsa, největší přístav na Ukrajině, se dnes stala terčem raketového útoku, podle místních úřadů zasáhl civilní objekt, konkrétně skladiště. Na místě vypukl požár. Na záběrech z místa stoupá k nebi sloup hustého dýmu. Oběti hlášeny nejsou. Ukrajinská armáda uvedla, že útočily bombardéry Tu-95.

V městečku Čuhujiv nedaleko Charkova ruská raketa zasáhla dvoupodlažní obytný dům. Záchranáři z trosek vyprostili těla dvou lidí, muže a ženy, a dále pátrají po dalších případných obětech. Jeden člověk skončil se zraněními v nemocnici.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2026 18:19

Agáta Hanychová si podala rodinu Prachařových. Prozradilo, co se dělo na svatbě s Jakubem

Agáta Hanychová opět rozvířila vody českého showbyznysu, když se v novém díle svého podcastu s Ornellou Koktovou nevybíravě pustila do rodiny svého bývalého manžela Jakuba Prachaře. Hlavním terčem jejích poznámek se stala Linda Rybová, která aktuálně prochází rozchodem s hercem Davidem Prachařem. Podle Agáty je současná situace pouze vyústěním „karmy“, která slavnou herečku konečně dostihla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy