Britští pozorovatelé podotkli, že Rusko v uplynulých dvou týdnech podniklo několik vln útoků proti ukrajinským přístavům na Dunaji s pomocí íránských jednosměrných bezpilotních dronů Šáhid. "Velmi pravděpodobně se snaží donutit mezinárodní lodě, aby pozastavily obchod přes tyto přístavy," uvedlo britské ministerstvo obrany na sociální síti X.

Šáhid je bezpilotní autonomní sebevražedný dron dlouhý tři a půl metru a s rozpětím křídel dva a půl metru. Jde o středoplošník s delta křídlem a stabilizačními kormidly na jejích koncích. Bojová hlavice a optika pro navádění je umístěna v přídi stroje. Dron váží asi 200 kilogramů a dosáhne rychlosti kolem 185 kilometrů za hodinu.

Šáhidy jsou odpalovány v rojích od pěti kusů a jsou navrženy tak, aby se vyhnuly či svým počtem zahltily protivzdušnou obranu nepřítele.

Londýn poznamenal, že íránské bezpilotní stroje zasáhly v poslední době cíle vzdálené pouhých 200 metrů od hranice Ukrajiny s Rumunskem. "Naznačuje to, že v Rusku se vyvíjí chuť riskovat při provádění úderů poblíž území NATO," konstatovali experti.

"Je tu realistická možnost, že Rusko používá jednosměrné bezpilotní drony k zasažení těchto oblastí v domnění, že je u nich méně pravděpodobná eskalace než u řízených střel. Rusko zřejmě považuje drony za přijatelně přesné, navíc mají menší hlavice než řízené střely," dodalo britské ministerstvo.