Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové při ostřelování záměrně cílili na civilisty, tvrdí Ukrajina

Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Ukrajina tvrdí, že Rusko v sobotu během ostřelování dvou měst v Charkovské oblasti na severovýchodě země záměrně cílilo na civilisty. Moskva v minulém týdnu zahájila ofenzivu v Charkovské oblasti. 

Ukrajinská prokuratura podle deníku Guardian uvedla, že ruský nálet na obytnou čtvrť v Charkově vyšetřuje jako válečný zločin. Při náletu utrpělo zranění nejméně šest lidí. Bylo mezi nimi osmileté dítě a dva teenageři. 

Ve Vovčansku nedaleko hranic s Ruskem dokonce ruské ostřelování připravilo jednoho člověka o život. Útok nepřežila šedesátiletá žena, další tři civilisté utrpěli zranění, když se pokoušeli autem ujet z města. Ukrajinská armáda zároveň uvedla, že boje v okolí Vovčansku pokračují. Ve městě zůstává přibližně stovka civilistů.

Domovy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny už kvůli probíhající ruské ofenzivě muselo opustit téměř 10 tisíc lidí, uvedl tamní gubernátor Oleh Synehubov. Rusům se podél hranice podařilo postoupit o pět až deset kilometrů, než je zastavila ukrajinská armáda.  

Rusové zahájili pozemní útok v Charkovské oblasti minulý týden. Prezident Vladimir Putin během návštěvy Číny řekl, že jde o reakci na ukrajinské ostřelování ruských pohraničních oblastí, přičemž cílem je vytvoření nárazníkové zóny. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského však může jít jen o první vlnu rozsáhlejší ofenzivy, při které se ruské invazní síly pokusí získat Charkov. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy