Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové se chystají v Záporožské JE držet personál jako rukojmí, tvrdí Enerhoatom

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Rusové přivezli do okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny velké množství zásob potravin a vody, uvedla dnes ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Rusko se podle ní chystá v zařízení - kvůli nedostatku jaderných odborníků v atomové elektrárně a všeobecně očekávané ukrajinské protiofenzivě - dlouhodobě držet jako rukojmí tamní ukrajinské zaměstnance. Moskva se k těmto informacím nevyjádřila.

"Je pravděpodobné, že okupanti po jedné z dalších pracovních směn nepustí zaměstnance elektrárny a násilím je v Záporožské jaderné elektrárně zablokují," napsal Enerhoatom na sociální síti telegram.

"Podobný trik už okupanti provedli na začátku plné invaze, kdy uzavřeli směnu v Černobylské jaderné elektrárně. Tehdy útočníci asi měsíc nepustili zaměstnance elektrárny domů a drželi lidi jako rukojmí až do konce okupace," píše společnost. Ruská armáda napadla Ukrajinu na konci loňského února. Ze severu země, kde se nachází i Černobylská jaderná elektrárna - se na jaře po houževnatém odporu ukrajinských obránců stáhla.

Společnost Enerhoatom opakovaně obvinila ruské síly ze zneužívání a zastrašování zaměstnanců elektrárny, což Moskva popírá, poznamenala agentura Reuters.

Ruské vojsko se Záporožské jaderné elektrárny, která je největší v Evropě, zmocnilo za dramatických okolností loni v březnu. Zařízení se následně opakovaně stalo terčem ostřelování, z čehož se navzájem obviňovaly ruská a ukrajinská armáda. Šest reaktorů elektrárny je nyní odstaveno a elektřinu, která je zapotřebí, aby se zabránilo jejich roztavení, zajišťuje pouze jedno zbývající elektrické vedení.

Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, tedy jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila loni anektovat. Takřka celý svět pokus Moskvy o zábor ukrajinského území odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Kyjev tento krok označil za vyvlastnění. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

V Záporožské jaderné elektrárně dříve pracovalo 11.000 ukrajinských techniků, uvedl mluvčí Enerhoatomu citovaný agenturou Reuters. Jejich počet se ovšem po ruské agresi snížil na 6500, přičemž 2500 z nich bylo pod tlakem donuceno podepsat pracovní smlouvy s Rusy, uvedl zástupce atomové elektrárny.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi nedávno podruhé navštívil atomové zařízení v pokračující snaze zprostředkovat dohodu, která by zajistila bezpečnost elektrárny. Grossi mimo jiné upozornil, že v oblasti Záporožské jaderné elektrárny, která se nachází v těsné blízkosti válečné fronty, zesílily boje.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.