Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinské síly se opakovaně pokusily obsadit Záporožskou jadernou elektrárnu

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Speciální síly ukrajinské vojenské rozvědky GUR se již třikrát pokusily z ruského područí osvobodit Záporožskou jadernou elektrárnu, nejvýkonnější zařízení svého druhu v Evropě. První pokus proběhl už v loňském roce.

Informoval o tom server nv.ua, který se odvolává na slova šéfa rozvědky Kyryla Budanova. První pokus se datuje do loňského dubna. Specialisté tehdy na motorových člunem překonali Kachovskou přehradu a dostali se do Enerhodaru, kde měli vytvořit předmostí pro osvobození města i elektrárny. Pod tlakem Rusů ale byli nuceni se stáhnout.

I následující pokusy, jejichž datace není blíže známá, neuspěly, ačkoliv například podruhé se do akce zapojilo několik stovek lidí.

Podle Budanova ale nešlo o zcela neúspěšnou operaci, protože byla odvrácena možnost připojení elektrárny k ruské energetické síti. Speciální síly zároveň získaly zkušenosti ohledně pohybu po vodě, na kterých následně stavěly při úspěšných výsadcích na poloostrově Krym.

Záporožská elektrárna má šest bloků a výkon 6000 megawattů a je od prvních dnů ruské invaze, která vypukla 24. února 2022, pod kontrolou ruských jednotek. Jde o nejvýkonnější zařízení svého druhu v Evropě.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy