Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil obavy, že jeho země se stává „testovacím polem“ pro ruské zbraně. Tyto obavy se znovu prohloubily po týdnu intenzivního bombardování, během něhož bylo na Ukrajinu vypáleno téměř 500 dronů íránského designu a přes 20 raket.
Zvláštní pozornost světových médií přitáhlo první nasazení ruské balistické střely středního doletu Oreshnik, která zasáhla Dnipro. Zelenskyj však upozornil, že klíčovým problémem jsou narůstající útoky drony Shahed.
Podle ukrajinských zdrojů Rusko zřídilo dvě továrny na výrobu těchto charakteristických dronů s delta křídly, známých v Rusku pod označením Geran-2, přibližně 800 mil od ukrajinských hranic uvedl server The Guardian.
Na druhé straně konfliktu byla v ruském Kursku zadržena britská občanka, která údajně bojovala na straně Ukrajiny. Na proruských telegramových kanálech se objevilo video, na kterém se muž identifikovaný jako 22letý James Scott Rhys Anderson přiznává ke své příslušnosti k britské armádě jako signalista do roku 2023 a následnému vstupu do Mezinárodní legie bojující proti Rusku. Video, jehož pravost nebyla ověřena, ukazuje zajatce se svázanýma rukama, ale není jasné, kdy bylo natočeno.
Mezinárodní dopady války v Ukrajině se stále více projevují i v Asii. Spojené státy tvrdí, že Čína je „stále více znepokojena“ rostoucí spoluprací mezi Severní Koreou a Ruskem. Kurt Campbell, náměstek amerického ministra zahraničí, uvedl, že Peking se obává, že tento vývoj by mohl přispět ke sbližování Spojených států s Jižní Koreou a Japonskem.
Tato spolupráce vyvolala debaty o tom, zda Čína podporuje rozhodnutí severokorejského vůdce Kim Čong-una vyslat 10 000 vojáků na pomoc Rusku. Podle dostupných zpráv se tito vojáci již nacházejí na ruském území.
Na ruské straně hranic způsobil pád trosek ukrajinských dronů požár v průmyslovém zařízení v Kalužské oblasti. Podle guvernéra Vladislava Šapši byly zničeny tři drony, přičemž nedošlo k žádným zraněním. Konkrétní zařízení, které bylo zasaženo, však nebylo upřesněno.
Ve Velké Británii plánuje vláda posílit své kybernetické obranné schopnosti v reakci na stále častější útoky ruských hackerů na země podporující Ukrajinu. Ministr pro kabinet Pat McFadden na konferenci NATO o kybernetické obraně v Londýně oznámí zřízení nového Laboratoře pro bezpečnost umělé inteligence, která bude vyvíjet pokročilé nástroje kybernetické obrany a organizovat sběr informací o útocích. McFadden zároveň vyzval k větší obezřetnosti vůči ruským kybernetickým aktivitám a apeloval na vlády i soukromé subjekty, aby se lépe chránily před digitálními hrozbami.
Témata: válka na Ukrajině, Volodymyr Zelenskyj, Ruská armáda
Související
24. listopadu 2024 15:45
23. listopadu 2024 18:48
23. listopadu 2024 15:04