Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové tvrdí, že na Ukrajině dosáhli dalšího územního zisku

Ruská armáda
Ruská armáda
Foto: mil.ru

Ruské ozbrojené síly údajně dobyly vesnici Nevelské v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, což je další z územních zisků, kterých Moskva nedávno dosáhla. Tuto informaci zveřejnilo ruské ministerstvo obrany v úterý.

Resort obrany sdělil, že ruské síly obsadily Nevelské a zaujaly "výhodnější pozice" v Doněcké oblasti. Rusko anektovalo Doněckou oblast společně se třemi dalšími ukrajinskými oblastmi (Záporožskou, Chersonskou a Luhanskou) v září 2022, i když kontroluje tyto oblasti vojensky pouze částečně.

Agentura AFP uvádí, že Moskvě se v nedávné době daří využívat skutečnosti, že Kyjev čelí nedostatku munice a vojáků, a to k posilování svých pozic na východě Ukrajiny.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj přitom v pondělí prohlásil, že postup ruských sil na Ukrajině byl "zastaven" a situace se pro ukrajinskou armádu výrazně zlepšila ve srovnání s minulými třemi měsíci.

"Naše velení, naše armáda zastavila ruský postup na východě Ukrajiny," uvedl ukrajinský prezident ve svém rozhovoru pro francouzskou televizní stanici BFM TV.

V posledních měsících čelila Ukrajina na frontě narůstajícímu tlaku ruských sil, které úspěšně postupovaly a dobyly město Avdijivka v Doněcké oblasti. Současně Kyjev stále čeká na potvrzení nové vojenské pomoci od Spojených států, svého největšího spojence.

Zelenskyj sdělil, že Ukrajina staví "více než 1000 kilometrů" opevnění. "Je to velmi náročný úkol. Musí být pevné a odolné vůči změnám klimatu..., ale také odolné vůči jakémukoli vojenskému vybavení, které se používá proti těmto obranným liniím," vysvětlil.

Ukrajinský prezident reagoval i na nedávná slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který hypoteticky nevyloučil možnost vyslání vojáků západních zemí na Ukrajinu. "Dokud bude Ukrajina bojovat, francouzská armáda zůstane na francouzském území," zdůraznil Zelenskyj.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy