Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové už přišli o více než 350 tisíc vojáků, tvrdí Británie

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Únor, během kterého si svět připomněl druhé výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu, byl pro vojsko agresora nejkrvavějším měsícem během dosavadního průběhu války. Vyplývá to z odhadů britských tajných služeb.

V únoru denně padlo či utrpělo zranění více ruských vojáků než kdykoliv předtím během invaze do sousední země. Britské ministerstvo obrany došlo k průměrnému počtu 983 obětí za den. Celkem již zemřelo či utrpělo zranění více než 355 tisíc příslušníků ruské armády.

Podle Londýna je z těchto čísel zřejmé, že se Moskva rozhodla vést válku hromadného ničení a opotřebení. Tato strategie sice stojí spoustu životů, ale zároveň zvyšuje tlak na ukrajinské pozice podél frontové linie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj u příležitosti únorového výročí začátku invaze poprvé odhalil ukrajinské ztráty. Obětí v řadách ukrajinské armády je podle něj 31 tisíc.

"Každá z těch ztrát představuje velkou ztrátu," uvedl Zelenskyj na nedávné tiskové konferenci. Zdůraznil, že o život rozhodně nepřišlo 150 či 300 tisíc ukrajinských vojáků, jak tvrdí jeho protějšek Vladimir Putin nebo další ruští činitelé.

Ukrajinský prezident ovšem odmítl zodpovědět otázku, kolik vojáků utrpělo v konfliktu zranění. Moskva by podle něj v takovém případě zjistila, kolik lidí opustilo bojiště. On sám ruské ztráty vyčíslil na 180 tisíc mrtvých příslušníků armády.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy