reklama

Rusové se podle chorvatského listu mohou doma očkovat pouze ruskými vakcínami, které jim však neumožňují volný pohyb po řadě států EU i světa. Chorvatsko jim nabízí očkování zdarma, a to přípravky schválenými Evropskou unií i Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Zdaleka nejoblíbenější mezi Rusy je tu očkovací preparát Johnson & Johnson, u nějž se podává pouze jedna dávka. K očkování se není potřeba se předem objednávat, certifikát obdrží zájemci na počkání.

Deník s odvoláním na informace serveru Croatian Aviation dnes uvedl, že mezi Záhřebem a Moskvou momentálně létají již čtyři ruské aerolinky. Poslední, Azur Air, zahájila provoz koncem října. Ruský národní přepravce Aeroflot, který na této lince létá třikrát týdně, kvůli velké vytíženosti nasadil letadla s vyšší kapacitou.

Rusové dosud cestovali za "západními" vakcínami především do Srbska, připomíná Večernji list. Chorvatsko však oproti svému balkánskému sousedovi získává navrch díky možnosti získat evropský certifikát i vakcíně Johnson & Johnson, u které nutnost pouze jedné dávky snižuje Rusům cestovní náklady. Děje se tak přesto, že pro ruské občany platí v Chorvatsku vízová povinnost.

Většina zájemců o očkování v Chorvatsku je podle zjištění deníku již očkována ruskými vakcínami, které chorvatské úřady na rozdíl od jiných zemí EU uznávají a v tomto ohledu tak Rusům při vstupu do země nečiní žádné překážky.

Trend zájmu o očkování v Chorvatsku zachytily ruské cestovní kanceláře. Jen agentura Russian Express takto týdně přiveze zhruba 60 Rusů, kteří se mohou nechat očkovat v Záhřebu nebo Pule. Její zpravidla čtyřdenní "očkovací zájezd" v ceně 36.000 rublů (asi 11.000 korun) je spojen i s prohlídkou památek.

reklama