Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové ve velkém létají za očkováním do Chorvatska, získají certifikát EU

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruští občané ve velkém létají do Chorvatska, které jim poskytuje bezplatné očkování proti covidu-19 vakcínami certifikovanými v Evropské unii. Zájem ruských občanů o cesty do Záhřebu se podle deníku Večernji list odráží v rozšířené nabídce leteckých přepravců i cestovních kanceláří.

Rusové se podle chorvatského listu mohou doma očkovat pouze ruskými vakcínami, které jim však neumožňují volný pohyb po řadě států EU i světa. Chorvatsko jim nabízí očkování zdarma, a to přípravky schválenými Evropskou unií i Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Zdaleka nejoblíbenější mezi Rusy je tu očkovací preparát Johnson & Johnson, u nějž se podává pouze jedna dávka. K očkování se není potřeba se předem objednávat, certifikát obdrží zájemci na počkání.

Deník s odvoláním na informace serveru Croatian Aviation dnes uvedl, že mezi Záhřebem a Moskvou momentálně létají již čtyři ruské aerolinky. Poslední, Azur Air, zahájila provoz koncem října. Ruský národní přepravce Aeroflot, který na této lince létá třikrát týdně, kvůli velké vytíženosti nasadil letadla s vyšší kapacitou.

Rusové dosud cestovali za "západními" vakcínami především do Srbska, připomíná Večernji list. Chorvatsko však oproti svému balkánskému sousedovi získává navrch díky možnosti získat evropský certifikát i vakcíně Johnson & Johnson, u které nutnost pouze jedné dávky snižuje Rusům cestovní náklady. Děje se tak přesto, že pro ruské občany platí v Chorvatsku vízová povinnost.

Většina zájemců o očkování v Chorvatsku je podle zjištění deníku již očkována ruskými vakcínami, které chorvatské úřady na rozdíl od jiných zemí EU uznávají a v tomto ohledu tak Rusům při vstupu do země nečiní žádné překážky.

Trend zájmu o očkování v Chorvatsku zachytily ruské cestovní kanceláře. Jen agentura Russian Express takto týdně přiveze zhruba 60 Rusů, kteří se mohou nechat očkovat v Záhřebu nebo Pule. Její zpravidla čtyřdenní "očkovací zájezd" v ceně 36.000 rublů (asi 11.000 korun) je spojen i s prohlídkou památek.

Témata:  Rusko očkování

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 17:11

14. února 2026 19:33

Nejméně věří Češi Turkovi, ukázal průzkum. Od politika přišla rázná reakce

První letošní výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), realizovaný na přelomu ledna a února 2026, nabízí detailní pohled na to, jak čeští občané vnímají své politické představitele. Nejdůvěryhodnější postavou české politické scény zůstává prezident Petr Pavel, kterému věří 62 procent dotázaných. Jako jediný politik v šetření oslovuje téměř dvě třetiny veřejnosti a dosahuje kladného indexu důvěry ve výši +28.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.