reklama

Vojáci z 128. brigády se v pátek dopoledne sešli ve vesnici v Záporožské oblasti, aby převzali vyznamenání při příležitosti Dne dělostřelectva. V tu chvíli ale byli napadeni ruskými silami a o život přišlo kolem 20 vojáků. Původně o tomto útoku armáda neinformovala.

Podrobnosti o útoku byly zpočátku zveřejněny na sociálních sítích jedním ze členů brigády, který byl přítomen na místě. Uvedl, že zemřelo "mnoho" vojáků i civilistů. Když se tato zpráva dostala k ukrajinským médiím, armádní centrum strategické komunikace a Viktor Mykyta, šéf správy Zakarpatské oblasti, odkud pochází vojáci ze 128. brigády, ji potvrdili.

Armáda uvedla, že ruské síly zaútočily na 128. samostatnou horskou útočnou brigádu se sídlem v Mukačevu pomocí raket Iskander-M. Bez konkrétního udání počtu obětí informovala, že došlo ke ztrátám mezi vojáky a že místní obyvatelé utrpěli různě závažná zranění.

V sobotu večer vyjádřil ministr obrany Umerov soustrast pozůstalým po zabitých vojácích a uvedl: "Budou vyšetřeny všechny okolnosti toho, co se stalo." Nařídil také hlavnímu inspektorátu ministerstva obrany, aby provedl vyšetřování této tragédie.