Situace na Ukrajině je velmi nebezpečná a Evropská unie se podle toho musí zachovat a zavést velmi tvrdé sankce, řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský francouzskému deníku Le Monde. Ruský prezident Vladimir Putin nechápe mezinárodní řád a právě o jeho zachování se teď hraje, dodal ministr, který se tento týden v Paříži zúčastnil jednání ministrů zahraničí zemí EU s jejich kolegy z indo-pacifické oblasti.
"Násilná změna hranic nemá v Evropě 21. století místo. Eskalace napětí je velmi pravděpodobná. Zdá se, že ruský prezident a jeho nejbližší okolí se stále více hlásí k dědictví sovětského období," řekl Lipavský. Putinův pondělní výrok, že tvůrcem Ukrajiny byl někdejší komunistický lídr Vladimír Iljič Lenin označil za "historický nonsens" a "zjevnou lež".
Diplomacie je podle Lipavského nástrojem, rozhodují ale nakonec činy. V rozhovoru ocenil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o urovnání krize diplomatickou cestou a pokračující jednání za účasti amerického prezidenta a německého kancléře.
Šéf české diplomacie je zastáncem tvrdých sankcí, aby "ruští lídři zaplatili vysokou cenu za nerespektování mezinárodního práva". Sankce budou mít dopad i na evropské země, ale to je cena, kterou je potřeba zaplatit, domnívá se ministr. "Evropa jako region může přežít, pokud dokáže projevit solidaritu s nejhůře postiženými státy," řekl Lipavský.
"Významnou úlohu v agresivním chování Ruska hraje plyn. V posledních šesti měsících jsme všichni byli svědky prudkého nárůstu cen elektřiny v důsledku Putinovy manipulace trhu s plynem. Evropa poté dovážela zkapalněný zemní plyn a ceny se stabilizovaly. Plynovod Nord Stream 2 není pro Evropu nezbytný. Po anexi Krymu Evropa ukázala, že může být nezávislá na ruském plynu, ač je to bolestivé," řekl Lipavský deníku Le Monde.
Lipavský se s australskou ministryní ohradil proti ruským krokům
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se s australskou ministryní zahraničí Marise Payneovou shodl na tom, že je namístě se jednoznačně ohradit vůči krokům Ruska na východní Ukrajině. Šéf české diplomacie na tiskové konferenci po dnešním bilaterálním jednání přivítal, že se Austrálie též rozhodla uvalit sankce na Rusko kvůli uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny.
"Přivítal jsem, že i Austrálie přijímá určité sankční kroky, které jsou v principu velice blízké tomu, co přijímá Evropská unie nebo další hráči na mezinárodní scéně," řekl Lipavský. Jedním z témat jednání podle něj bylo, že bezpečnost Evropy a indopacifického regionu je ve skutečnosti jednou bezpečností a je nutné si vzájemně pomáhat.
"Austrálie podporuje své partnery, Evropskou unii i Severoatlantickou alianci, a snaží se také zajistit, aby Rusko za svoji agresi zaplatilo velkou cenu," uvedla Payneová.
Podle australského premiéra Scotta Morrisona země zavádí finanční sankce a zákazy cestování pro osm ruských představitelů, kteří napomáhali vstupu ruské armády na východní Ukrajinu. Jsou mezi nimi i členové ruské bezpečnostní rady. Dá se navíc očekávat, že vláda rozšíří restrikce i na další ruské občany a firmy.
"Austrálie považuje ruské zdůvodnění, že to je legitimní zásah, za naprostou propagandu a vrchol dezinformací. To, že to (Rusko) označuje za vstup mírových složek, je podle našeho názoru naprosto perverzní překroucení principu udržování míru, který platil po celém světě," řekla Payneová.
Ruskou agresi k demokratickému sousednímu státu nemůže podle ní demokratický svět přijmout. V případě další eskalace situace Austrálie nebude váhat s rozšířením sankcí, dodala ministryně. Ocenila též krok Německa, jehož kancléř Olaf Scholz kvůli eskalaci napětí fakticky zmrazil schvalování ruského plynovodu Nord Stream 2.
O sankcích rozhodly i Evropská unie, Spojené státy, Británie nebo Japonsko. Podle Lipavského jsou personalizované, zaměřené na konkrétní osoby a banky, které slouží především ruskému režimu k financování armádních projektů, státního aparátu. "V případě Evropské unie míří na financování ruského státního dluhu," řekl ministr.
Lipavský také dnes podepsal zdravotnickou pomoc Ukrajině ve výši deset milionů korun. "Plánuje se pořízení několika sanitních vozů a další pomoci, která bude navazovat na takzvané traumakity, tedy balíčky první pomoci," řekl. Další pomoc Česko připravuje, stále je na úrovni pracovního jednání. "V momentě, kdy takový materiál bude schválen na vládě, budeme informovat. Obecně můžeme pozorovat velkou politickou vůli Ukrajině pomoci," dodal.
Témata: Rusko, Jan Lipavský
Související
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 19:33