reklama

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti, dodala AFP.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Příslušné změny navrhují tito poslanci vnést do zákona o volbách poslanců dumy.

Zákaz se podle návrhu má vztahovat na "zřizovatele, členy kolektivního řídícího orgánu, vedoucí a zástupce vedoucí extremistických a teroristických organizací, vedoucí jejich strukturních oddělení a jejich zástupce, členy, účastníky, pracovníky a další osoby podílející se na činnosti těchto organizací". Zákaz využívat pasivního volebního práva má být v případě řídících kádrů pětiletý, v případě řadových členů či účastníků tříletý.

Zákon v současnosti podle TASS zakazuje nechat se zvolit poslancem občanům, kteří byli odsouzeni za spáchání extremistického trestného činu.

reklama