Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

Ukrajinská generální prokuratura na Telegramu uvedla, že během leteckého průzkumu ukrajinská armáda objevila na jednom z bojových stanovišť v Doněcké oblasti obrněné vozidlo ukrajinských ozbrojených sil s hlavou ukrajinského vojáka na kapotě. Tuto informaci doprovodili fotografií, která je v části s kapotou rozmazaná.

"Je to hrůzné barbarství, které nemá v 21. století místo," uvedl generální prokurátor Kostin. Podle něj jde o další důkaz, že válečné zločiny páchané Ruskem nejsou ojedinělé incidenty, ale plánovaná strategie ruského režimu. Ukrajinské úřady nyní vyšetřují tento případ jako podezření z porušení válečných zákonů a zvyklostí v kombinaci s úkladnou vraždou.

Prokuratura dodala, že takové jednání představuje hrubé porušení Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci a Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám o ochraně obětí mezinárodních ozbrojených konfliktů.

Agentura AFP, která o těchto obviněních informovala, upozornila, že nemohla tvrzení Kyjeva nezávisle ověřit.

Ukrajinská agentura Unian zmínila, že ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec již dříve obvinil ruské jednotky z válečných zločinů proti ukrajinským zajatcům. "Případy poprav, bití a mučení našich válečných zajatců, které se dostanou na veřejnost, jsou jen zlomkem údajů, které dostávám každý den," uvedl.

Kyjev dlouhodobě obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů, což Moskva popírá. Loni v dubnu se na internetu šířilo násilné video, na kterém muž v uniformě s bílou páskou, používanou ruskou armádou, uřezal hlavu živému člověku v ukrajinské uniformě.

Světová média na video upozornila, ale nemohla potvrdit jeho pravost. Ukrajinská média tehdy uvedla, že ruští vojáci takto zavraždili ukrajinského zajatce. Kreml tehdy reagoval, že video je „strašné“ a je třeba ověřit jeho pravost. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy