"V Bachmutu je větší část, tedy 80 procent, pod naší kontrolou, a to včetně celého správního centra, závodů a továren," prohlásil Prigožin na videu, které dnes zveřejnil na komunikační platformě Telegram jeden z proruských válečných komentátorů. Oblast, kterou v Bachmutu zbývá Rusům ovládnout, je převážně rezidenční, uvedl také šéf žoldnéřů. Na mapě přitom červeným zvýrazňovačem vyznačoval části města, které se podle něj podařilo Rusům ovládnout.

Prigožinovo tvrzení vzápětí ve vyjádření pro stanici CNN popřel ukrajinský armádní mluvčí Čerevatyj. "Prigožinovo prohlášení neodpovídá realitě. Právě jsem komunikoval s velitelem jedné z brigád, které brání město. Mohu s určitostí říci, že ukrajinské síly mají pod kontrolou mnohem větší část území Bachmutu (než 20 procent)", sdělil Čerevatyj. Kolik procent rozlohy města ale podle něj mají ukrajinské síly konkrétně pod kontrolou, neupřesnil.

"Prigožin musí ukázat, že se ve městě, které se (Rusové) snaží dobýt nepřetržitě už devět měsíců, podařilo dosáhnout alespoň nějakého vítězství," okomentoval také dnešní oznámení šéfa ruských žoldnéřů Čerevatyj.

V pondělí velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj sdělil, že ruské síly přešly v boji o Bachmut k taktice spálené země, kterou dříve uplatňovaly v Sýrii. Ukrajinské pozice podle něj ničí intenzivním bombardováním. Situace ve městě je obtížná, ale stále pod kontrolou, zhodnotil také Syrskyj.

Podle odhadů západních rozvědek se ruští žoldnéři spolu s jednotkami pravidelné ruské armády pomalu posouvají ke čtvrtím v západní části Bachmutu. Tyto rezidenční oblasti na západě města jsou stále pod ukrajinskou kontrolou, uvedl dnes ve svém ruskojazyčném vydání server BBC News. Ruským silám se zatím nepodařilo město plně obklíčit, podotýká také server.

reklama