Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští žoldnéři postoupili v Bachmutu a obsadili správní budovu města, píše ISW

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina postoupila v centru východoukrajinského Bachmutu a v neděli v noci obsadila městskou správní budovu, napsal ve své nejnovější zprávě o situaci na bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

Šéf Wagnerovy skupiny předtím tvrdil, že jeho bojovníci na budovu samosprávy Bachmutu vyvěsili ruskou vlajku a město tak z právního hlediska dobyli. Ukrajinská armáda jeho tvrzení popřela. Dnes ráno ukrajinský generální štáb ve svém operačním přehledu uvedl, že invazní síly se pokoušejí získat plnou kontrolu nad Bachmutem a pokračují v útocích na město.

"Ruské síly (v pondělí) 3. dubna dále postoupily... (téhož dne) byly zveřejněny záběry z dronu, na nichž jsou vidět vlajky Wagnerovy skupiny a ruské vlajky vztyčené nad troskami zničené správní budovy," píše ISW. "Několik ruských vojenských blogerů navíc šířilo snímek bojovníka Wagnerovy (skupiny) stojícího před správní budovou Bachmutu před jejím zničením," uvádí dále institut.

Ruští vojenští blogeři v neděli a v pondělí tvrdili, že Wagnerova skupina pokračuje v upevňování kontroly nad ulicemi a městskými oblastmi poblíž centra Bachmutu a že těžké boje pokračují jihozápadně od tohoto města, dodává institut. Ruští žoldnéři podle analytiků ISW budou pravděpodobně pokračovat v pokusech o upevnění kontroly nad centrálním Bachmutem a pokusí se zřejmě postoupit na západ přes hustě zastavěné oblasti směrem k obci Chromove.

Ukrajinští vojenští představitelé v pondělí tvrzení ruské strany o formálním dobytí Bachmutu popřeli. Ve svém dnešním hlášení ukrajinský generální štáb uvádí, že obránci napadené země za uplynulý den odrazili 69 útoků, přičemž stále soustředí své hlavní úsilí na vedení útoků ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku - o tato města nadále zuří nejprudší boje.

"Nepřítel se pokouší plně ovládnout město Bachmut a pokračuje v útocích na něj. Neúspěšně prováděl útočné akce u obcí Orichovo-Vasylivka a Ivanivske. Za poslední den odrazily ukrajinské obranné síly na tomto úseku fronty 32 nepřátelských útoků," tvrdí dále ukrajinský generální štáb. Zatímco obec Orichovo-Vasylivka se nachází několik kilometrů severozápadně od Bachmutu, Ivanivske leží jihozápadně.

Ruské invazní jednotky se Bachmut snaží dobýt dlouhé měsíce ve svém úsilí o obsazení celé Doněcké oblasti, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu. Boje o toto město jsou jedny z nejkrvavějších současného konfliktu, který rozpoutalo Rusko loni v únoru, přičemž těžké ztráty jsou hlášeny na obou stranách a město samotné je podle agentury Reuters do velké míry zničeno.

Tvrzení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy