Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští žoldnéři se zmocnili vesnice na sever od Bachmutu, tvrdí Prigožin

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny, kterou Moskva zapojila do války na Ukrajině, se zmocnili vesnice Krasna Hora poblíž města Bachmut v Doněcké oblasti. Uvedl to dnes šéf této polovojenské organizace Jevgenij Prigožin. Jeho tvrzení nebylo možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů, tým tohoto ruského oligarchy nicméně na sociální síti Telegram uveřejnil záběry, které ukazují členy Wagnerovy skupiny před značkou na okraji obce.

"Útočné jednotky Wagnerovy skupiny dnes získaly obec Krasna Hora," cituje ze sdělení šéfa Wagnerovy skupiny agentura AFP. Uvedená vesnice leží na sever od Bachmutu nedaleko okraje města, o které se v posledních týdnech vedou krvavé boje. Dřívější zprávy naznačovaly, že Rusové se tam snaží ukrajinské jednotky obklíčit, přičemž Kyjev opakovaně hlásil odražené útoky okupantů, mimo jiné na Krasnou Horu. V té před válkou žilo na 600 lidí, uvedla agentura Reuters.

Ruské a ukrajinské úřady se k údajnému posunu fronty v prvních hodinách nevyjádřily. Informaci o dobytí vesnice odpoledne sdílel i Julian Röpcke z německého deníku Bild, který vývoj na východě Ukrajiny dlouhodobě mapuje. Ruská invazní síla se podle něj zmocnila další lokality důležité pro ukrajinskou obranu Bachmutu.

Prigožinovo vyjádření přišlo dva dny po publikování rozhovoru, v němž oligarcha blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi spekuloval o dalším vývoji války. Mimo jiné uvedl, že ruský plán na převzetí východu Ukrajiny může trvat rok a půl až dva roky. Podle listu The Guardian je Prigožinovo prohlášení důkazem, že část velení v Moskvě počítá s déletrvajícím konfliktem.

Válka by se mohla protáhnout i na tři roky, pokud by se Moskva rozhodla ovládnout celé ukrajinské území na východ od řeky Dněpr, uvedl Prigožin. Řekl to v rozhovoru u příležitostí blížícího se ročního výročí od ruské invaze na Ukrajinu.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je Prigožinovým cílem odvést pozornost od vlastních kauz a zlepšit upadající pověst své žoldnéřské síly. Kreml se jeho i celou Wagnerovu skupinu snaží upozadit, mimo jiné tím, že Prigožinovi odebral právo nabírat bojovníky ve věznicích, uvádí ISW v sobotním komentáři k rozhovoru. Reuters poznamenal, že Prigožin se v minulosti pouštěl do střetů s ruským ministerstvem obrany, které obvinil ze snahy přivlastnit si úspěchy wagnerovců.

Ukrajinští představitelé očekávají brzký útok ruských jednotek, možná ještě před prvním výročím začátku války, které připadá na 24. února. Zároveň však zpochybňují schopnost nepřítele provést úspěšnou ofenzivu.

"S velkou ofenzivou, jak tomu říkají, mají Rusové velké problémy," uvedl šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Avizovaný ruský útok podle něj zdaleka nepokračuje podle plánu, "Rusové mají velké problémy" a ukrajinské jednotky je úspěšně odrážejí, cituje Danilova ruskojazyčná verze serveru BBC News.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy