reklama

Ministr vnitra uvedl, že v pátek večer místního času se na okraji jedné vesnice v Džambulské oblasti sousedící s Kyrgyzstánem sešlo asi 70 agresivních lidí, mezi nimiž propukla rvačka. Bitku natáčeli provokatéři, vysílali ji prostřednictvím sociálních sítí a svolávali další lidi. To vedlo k eskalaci konfliktu, do kterého se nakonec podle Turgumbajeva zapojilo ještě dalších 300 lidí a který se rozšířil na dvě další vesnice.

"Stala se tragédie, umírali lidé. Bohužel se to stalo kvůli provokatérům, který běžný svár rozdmýchali do konfliktu s etnickým pozadím," řekl ministr.

Místní policie přivolala posily. Výtržníci při bitce použili kovové předměty, kameny i různé střelné zbraně.

Policisté zadrželi 47 osob. Při násilnostech byly poničeny více než tři desítky obytných domů, 15 komerčních objektů a přes dvacet aut. Okolnosti incidentu dál vyšetřuje policie.

RFE/RL uvádí, že podle kyrgyzských pohraničníků do Kyrgyzstánu v pátek večer přijížděli v autech lidé podle všeho z vesnic zasažených násilnostmi. Na kyrgyzské straně hranice se shromáždili lidé, většinou Dungani, kteří jim rozdávali jídlo a nabízeli zdravotnickou pomoc.

Kromě Kazachstánu a Kyrgyzstánu žijí Dungani v menší míře také v Uzbekistánu. Jde o potomky čínských muslimů, kteří byli v 19. století nuceni emigrovat do Střední Asie.

reklama