V Durynsku byl propad křesťanských demokratů zvláště výrazný. Ve spolkové zemi, kde strana až do letoška vyhrála všechny volby, skončila CDU až třetí, a to za dvojicí stran z okrajů politického spektra - Levicí a Alternativou pro Německo (AfD).

Oproti volbám před pěti lety CDU, které svého času ve 2,1 milionové spolkové zemi měla i absolutní většinu, ztratila 11,7 procentního bodu a získala jen 21,8 procenta hlasů.

Bývalý šéf poslanců CDU a loňský neúspěšný kandidát na předsedu strany Friedrich Merz má jasno, kdo za to může - kancléřka Angela Merkelová. Její "nečinnost a nedostatečné vedení" podle Merze leží jako "koberec z mlhy" nad celou zemí. "Takhle to nemůže jít dál. A já si prostě nedovedu představit, že tento způsob vlády v Německu bude trvat ještě dva roky," řekl veřejnoprávní televizi ZDF s odkazem na rok 2021, kdy skončí nynější volební období.

Vlivný politik, který je řazen ke konzervativnímu křídlu CDU, také tvrdě zkritizoval působení velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD). Hlasování v Durynsku podle něj bylo velkým vyjádřením nedůvěry vůči vládě, která Německo vede už potřetí za poslední čtyři volební období.

Někteří další křesťanští demokraté zase hledají chybu u Krampové-Karrenbauerové, která Merkelovou na konci loňského roku na čele strany nahradila. "Volební porážka v Durynsku je logickým následkem pociťované bezobsažné politiky celostátní CDU," řekl listu Augsburger Allgemeine člen předsednictva poslanecké frakce CDU Axel E. Fischer. Lidem podle něj už třeba není jasné, kdo ještě bojuje za snižování daní nebo proti neustálému zvyšování cen energií.

Do přímé konfrontace s Krampovou-Karrenbauerovou se už na pondělním zasedání vedení CDU pustil předseda Mladé unie Tilman Kuban, který nastolil otázku, jestli by sedmapadesátiletá politička měla nadále stát v čele CDU a také požadoval, aby se rychle rozhodlo o tom, kdo stranu do příštích celoněmeckých voleb povede jako kandidát na kancléře.

Krampová-Karrenbauerová na následující tiskové konferenci řekla, že jsou i nadále dobré důvody pro to, aby funkce šéfa CDU i vlády vykonávala jedna osoba. Když tomu tak není, může být ve straně cítit neklid jako nyní. Sama počítá s tím, že se o kandidátovi na kancléře rozhodne na sjezdu strany v příštím roce. Pokud tak někdo chce učinit už letos, může to podle ní listopadovém sjezdu navrhnout.

Bývalá sárská premiérka, která je svým pragmatickýma a poklidným vystupováním podobná Merkelové, loni na sjezdu v souboji o předsednický post Merze porazila jen těsně. I když se jí ho od té doby podařilo začlenit do stranické práce, velkou část jeho příznivců dodnes nepřesvědčila. Je tak dobře možné, že se požadavky na výběr jiného kancléřského kandidáta či předsedy strany budou objevovat stále znovu.