Do plného provozu se vrátí také metro, autobusy a železnice spojující Šanghaj se zbytkem Číny. Zvýší se i počet povolených vnitrostátních letů, píše agentura Reuters. Částečně se otevřou školy, docházka ovšem zůstane dobrovolná. Obchody a další veřejné prostory budou smět zaplnit jen 75 procent své kapacity a pro vstup bude potřeba se prokázat negativním PCR testem. Kina a tělocvičny zůstanou dál uzavřené.

Čína se drží strategie nulové tolerance vůči koronaviru ve snaze zabránit jeho šíření. Ekonomické středisko Šanghaj bylo v uzávěře od dubna, což má značné ekonomické důsledky. Opatření vyvolalo debatu o udržitelnosti uplatňované strategie. Město uzávěru začalo rušit pozvolna, v předchozích dnech povolilo části obyvatel chodit do práce nebo postupně otevíralo některé linky metra. Vedení města již předem uvádělo 1. červen jako plánované datum obnovení běžného života.

Zatímco v dubnu, kdy vedení Šanghaje vyhlásilo přísnou uzávěru, bylo ve městě okolo 20.000 nových případů covidu-19 denně, v pondělí jich zdravotníci zachytili jen 29.