Čínská reakce na pandemii je "vědecká a efektivní", prohlásil prezident, který dnes vystoupil před stálým výborem politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny. "Vyhráli jsme bitvu ve Wu-chanu a určitě budeme schopni vyhrát i bitvu v Šanghaji," uvedl Si. Ve Wu-chanu byl nový typ koronaviru objeven vůbec poprvé, město ale jeho šíření poměrně rychle zastavilo.

Šanghaj za posledních 24 hodin zaznamenala 4269 nových případů nákazy koronavirem, o den dříve jich bylo 4651. Naprostá většina infekcí je bezpříznakových. Úmrtí lidí nakažených koronavirem je za poslední den hlášeno 12, o den dříve to bylo 13.

"Denní přírůstky nákaz koronavirem v Šanghaji od 22. dubna neustále klesají. Situace se postupně zlepšuje a epidemii máme nyní pod kontrolou," prohlásil místostarosta města Wu Čching na dnešní tiskové konferenci.

Wu ale zároveň varoval, že zatímco komunitní přenos nákazy byl potlačen, existuje riziko obnovy šíření infekce. "Nemůžeme polevit, vítězství můžeme dosáhnout jedině vytrvalostí," prohlásil.

Pro zhruba 2,3 milionu obyvatel Šanghaje platí nadále přísný lockdown, dalších více než 16 milionů lidí bydlí v oblastech, které byly označeny za méně rizikové. Lidé tam teoreticky mají mít možnost vycházet ven a pohybovat se v blízkém okolí svých domů.

Mnoho lidí si ale stěžuje, že přístup místních úředníků je různý a že v některých méně rizikových lokalitách, kde se již několik týdnů nevyskytly žádné pozitivní případy, stále není obyvatelům dovoleno opouštět své domovy.

Ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři uvedl, že dvoutýdenní lockdown v Šanghaji připraví čínskou ekonomiku o dvě procenta hrubého domácího produktu.