Šanghaj, která je největším čínským městem, je v posledních týdnech dějištěm nejhoršího výskytu covidu-19 v Číně od začátku pandemie a na většinu z tamních 25 milionů obyvatel se vztahují velmi tvrdé restrikce včetně omezování pohybu kovovými zátarasy a ploty. V Pekingu kvůli novému šíření infekce panují obavy z podobných opatření.

Pondělní bilance 52 úmrtí mezi pacienty s covidem-19 je o jeden případ vyšší než šanghajský součet z neděle, uvádí Reuters. Na poměry Číny, která od začátku pandemie přiznala jen necelých 5000 obětí koronaviru, jde o velmi vysoká čísla. Vyšší denní součty přicházely jen na začátku roku 2020, kdy nejlidnatější země světa místy hlásila i více než 100 mrtvých za den.

Čína tento měsíc registruje zdaleka nejvyšší počty nových infekcí za celou pandemii, když se denní součty dostaly i nad 20.000. V posledních dnech nicméně klesají, přičemž Šanghaj po nedělních skoro 19.500 nákazách za pondělí zaznamenala 16.980 infekcí.

V Pekingu je zatím situace výrazně lepší. Čínská státní televize CCTV dnes ohlásila pondělní součet ve výši 33 případů infekce, zatímco o den dříve jich bylo oznámeno 19. Podle agentury AP bylo v hlavním městě od začátku nového výskytu covidu-19 potvrzeno jen 70 případů infekce, přesto úřady přijímají opatření, která by byla jinde nemyslitelná i za výrazně horší epidemické situace. Kroky ovšem zapadají do čínské strategie, jejímž cílem je zcela eliminovat šíření koronaviru.

V nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang v pondělí úřady zahájily masové testování na covid-19, které znamená pro všechny obyvatele tři povinné testy do konce týdne. Také se objevily uzávěry zacílené na konkrétní čtvrtě nebo bytové domy, uvádí AP.

Ještě před koncem prvního dne hromadného testování pak přišla zpráva, že testovací režim se rozšiřuje na dalších deset městských obvodů. Odběry vzorků tak bude muset do konce týdne absolvovat zhruba 20 milionů z celkových bezmála 22 milionů obyvatel, píše Reuters. Vývoj podle zpravodajské agentury jen prohloubí obavy z bezprostředního nástupu lockdownu podobného tomu v Šanghaji.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

reklama