Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saúdská Arábie popravila za den 81 lidí odsouzených mimo jiné za terorismus

Saúdská Arábie
Saúdská Arábie
Foto: Pixabay

V Saúdské Arábii bylo za jeden den popraveno 81 lidí odsouzených mimo jiné za vraždu či terorismus. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom dnes informovala saúdskoarabská státní tisková agentura SPA. Podle agentury Reuters bylo mezi popravenými sedm Jemenců a jeden Syřan.

"Tyto osoby (...) byly odsouzeny za různé zločiny včetně vražd nevinných mužů, žen a dětí. Mezi trestné činy těchto osob patří také slib věrnosti zahraničním teroristickým organizacím, jako je Islámský stát, Al-Káida a (jemenští šíitští povstalci) Húsíové, útoky na obyvatele království a cesty do oblastí regionálních konfliktů s cílem připojit se k teroristickým organizacím," sdělilo ministerstvo vnitra.

Jako další příklady zločinů uvedlo "útoky na státní zaměstnance a životně důležité hospodářské objekty, zabití příslušníků pořádkových sil a zmrzačení jejich těl a nastražení nášlapných min, jejichž cílem byla policejní vozidla". Odsouzení se také podle resortu dopustili únosu, mučení, znásilnění a pašovali zbraně do Saúdské Arábie.

"Obviněným bylo poskytnuto právo na obhájce a během soudního procesu (...) jim byla zaručena veškerá práva podle saúdskoarabských zákonů," uvedla agentura SPA.

Poslední hromadná poprava se v království odehrála v lednu 2016, kdy přišlo o život 47 lidí včetně významného opozičního šíitského duchovního, který organizoval demonstrace.

V roce 2019 království při hromadných popravách po celé zemi za údajné zločiny související s terorismem sťalo 37 saúdskoarabských občanů, většinou menšinových šíitů, připomenula agentura AP.

Témata:  Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

14. července 2024 11:03

Čeští politici odsoudili útok na Trumpa: Násilí do politiky nepatří

Čeští politici se stavějí na podporu Donalda Trumpa, který byl v sobotu večer zasažen atentátníkem na volebním mítinku. Někteří z nich vyjádřili šok, jiní útok odsoudili jako zbabělost. Všichni republikánskému kandidátovi přejí brzké uzdravení. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy