Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SB odhadla přímé škody způsobené zemětřesením v Turecku na 34,2 miliardy dolarů

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Zemětřesení, které 6. února zasáhlo Turecko, způsobilo v této zemi přímé fyzické škody zhruba za 34,2 miliardy dolarů (téměř 764 miliard Kč). Náklady na obnovu a rekonstrukci by pak mohly dosáhnout více než dvojnásobku této částky. Ve svém odhadu to dnes uvedla Světová banka (SB). Odhady škod způsobených zemětřesením v sousední Sýrii představí v úterý, uvedla agentura Reuters.

Viceprezidentka SB pro Evropu a Střední Asii Anna Bjerdeová uvedla, že odhadované škody odpovídají zhruba čtyřem procentům výkonu turecké ekonomiky za rok 2021. Upozornila, že odhad škod nezahrnuje sekundární dopady na hospodářský růst. Ředitel SB pro Turecko Humberto López odhadl, že zemětřesení povede v této zemi ke snížení odhadu letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) minimálně o půl procentního bodu z nynějších 3,5 až 4,0 procenta.

Zemětřesení 6. února zpustošilo jihovýchod Turecka a severní část Sýrie, zemřelo kvůli němu přes 50.000 lidí. "Z našich zkušeností vyplývá, že náklady na rekonstrukci mohou být dvakrát až třikrát vyšší než přímé fyzické škody," upozornila Bjerdeová. Světová banka už Turecku slíbila podporu za 1,78 miliardy dolarů.

Světová banka odhaduje, že v důsledku zemětřesení se v Turecku zhruba 1,25 milionu lidí ocitlo bez domova a že škody na obytných budovách dosáhly kolem 18 miliard dolarů. Největší škody podle SB způsobilo zemětřesení v regionech, které patří mezi nejchudší v zemi a ve kterých žije přes 1,7 milionu syrských uprchlíků.

Témata:  zemětřesení Turecko

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy