Viceprezidentka SB pro Evropu a Střední Asii Anna Bjerdeová uvedla, že odhadované škody odpovídají zhruba čtyřem procentům výkonu turecké ekonomiky za rok 2021. Upozornila, že odhad škod nezahrnuje sekundární dopady na hospodářský růst. Ředitel SB pro Turecko Humberto López odhadl, že zemětřesení povede v této zemi ke snížení odhadu letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) minimálně o půl procentního bodu z nynějších 3,5 až 4,0 procenta.

Zemětřesení 6. února zpustošilo jihovýchod Turecka a severní část Sýrie, zemřelo kvůli němu přes 50.000 lidí. "Z našich zkušeností vyplývá, že náklady na rekonstrukci mohou být dvakrát až třikrát vyšší než přímé fyzické škody," upozornila Bjerdeová. Světová banka už Turecku slíbila podporu za 1,78 miliardy dolarů.

Světová banka odhaduje, že v důsledku zemětřesení se v Turecku zhruba 1,25 milionu lidí ocitlo bez domova a že škody na obytných budovách dosáhly kolem 18 miliard dolarů. Největší škody podle SB způsobilo zemětřesení v regionech, které patří mezi nejchudší v zemi a ve kterých žije přes 1,7 milionu syrských uprchlíků.

reklama