reklama

Francie za uplynulých 24 hodin zaznamenala 18.000 nových případů. Průměr za posledních sedm dní je 8000 případů denně. Na konci června to bylo podle ministra Vérana v průměru 1850 případů denně.

Pro návštěvu kina, muzea, sportovišť a míst, kde bude více než 50 lidí pohromadě, bude povinné mít zdravotní pas, který obsahuje informace o očkování, prodělané nemoci covid-19 nebo negativním testu na koronavirus. Zároveň v těchto místech skončí povinnost nosit roušku. Roušky mohou dočasně zavést prefekti v jednotlivých departementech kvůli zhoršení epidemické situace v dané oblasti nebo pořadatelé jednotlivých společenských akcí.

Dekret zveřejněný dnes v oficiálním věstníku také upřesňuje velikost akcí, na nichž bude zdravotní pas vyžadován. Dosud to byly akce nad 1000 lidí, nově bude hranice 50 lidí. Zatímco hosté nebudou muset nosit roušky, personál na akcích a v zařízeních si je zatím musí ponechat.

Podle ministra Vérana současná čtvrtá vlna epidemie ve Francii zasáhla zejména mladé lidi od 20 do 30 let. Důvodem je podle něj nižší proočkovanost této věkové skupiny. Mladí lidé zpravidla nemají těžký průběh nemoci, častěji je ale zasáhne dlouhý covid, tedy delší dobu trvající následky nemoci.

Uznávaná francouzská epidemioložka Dominique Costagliolaová uvedla, že rozhodnutí vlády považuje ho za "špatný nápad".

"Očkování nezabrání všem infekcím. (...) Je třeba nadále zachovávat rozestupy a roušky," uvedl Rémi Salomon, předseda zdravotnické komise pařížských nemocnic.

Francouzská média také připomínají, že mezi návštěvníky hudebního klubu v Bordeaux se po jednom večírku objevilo 81 pozitivně testovaných, což by vyvracelo funkčnost zdravotních pasů bez dalších opatření.

Několik zákonodárců, kteří nová pravidla podpořili, dostali výhrůžky smrtí. Francouzská justice dnes tyto případy začala vyšetřovat.

reklama