Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf americké CIA se setkal v Kyjevě se Zelenským a vedením tajných služeb

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: X/Volodymyr Zelenskyj

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se v úterý v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a vedením ukrajinských zpravodajských služeb. Informoval je o setkání s ruskými protějšky v Ankaře, na němž v pondělí předal Rusku zprávu Spojených států o důsledcích potenciálního použití jaderných zbraní na Ukrajině. S odkazem na americké činitele o tom dnes informovala agentura AFP.

Šéf CIA na své cestě opětovně vyjádřil jasné odhodlání své země nadále podporovat Ukrajinu, která od února čelí ruské agresi. Burns dříve působil jako americký velvyslanec v Moskvě. V Kyjevě se ocitl v den, kdy Ukrajina čelila prudkému ruskému ostřelování. Po čas ostřelování byl v prostorách velvyslanectví, ukrajinskou metropoli už opustil, píše AFP.

V pondělí se v turecké metropoli Ankaře uskutečnily americko-ruské rozhovory. Za USA se jich účastnil Burns, za ruskou stranu šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin, uvedl ruský deník Kommersant. Setkání potvrdil i Kreml. Takto vysoce postavení představitelé USA a Ruska se nesetkali od začátku války na Ukrajině 24. února, poznamenává AFP.

Burns podle AFP Naryškinovi předal varování před "důsledky použití jaderných zbraní Ruskem a rizicích zvyšování napětí pro strategickou stabilitu", uvedl mluvčí rady Bílého domu pro národní bezpečnost. Na schůzce se nejednalo o řešení ukrajinského konfliktu a Kyjev byl o setkání předem informován.

Témata:  CIA Volodymyr Zelenskyj Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

29. ledna 2026 20:19

Cibulková přestala s tajnostmi. V prohlášení potvrdila rozpad manželství

Definitivně potvrzeno. Dominika Cibulková ve středu večer oznámila rozpad manželství s Michalem Navarou, který je otcem jejích dvou dětí. Někdejší úspěšná sportovkyně tvrdí, že rozhodování nebylo lehké. Oba teď chtějí být rodiči, kteří se budou navzájem respektovat. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.