Sanders, který do funkce nastoupil minulý týden, v prohlášení jmenovitě sděluje, že armáda musí být "schopná porazit Rusko". "Ruská invaze na Ukrajinu zdůrazňuje náš hlavní cíl - chránit Spojené království a být připraveni bojovat a vyhrávat pozemní války - a posiluje potřebu odrazovat ruskou agresi hrozbou síly," napsal Sanders. "Nyní je naléhavě nutné vytvořit armádu schopnou bojovat po boku našich spojenců a porazit Rusko na bojišti," dodal.

Podle zdroje BBC z resortu obrany není vyznění zprávy nijak překvapivé, neboť všechny armády světa cvičí na boj. Změnily se však hrozby, kterým země nyní čelí. Sanders upozorňuje, že je od roku 1941 prvním velitelem britské armády, který do funkce nastupuje v době pozemní války v Evropě s účastí velké kontinentální mocnosti.

Ruská invaze na Ukrajinu změnila vyhlídky britské armády i kontext, v němž působí, připomíná BBC. V nadcházejících letech jí totiž hrozí snižování stavů - v březnu 2021 vláda oznámila snížení počtu vojáků na 72.500 do roku 2025.

Výdaje na obranu ve Spojeném království se od roku 2017 reálně zvýšily o tři miliardy liber (86,4 miliardy korun) ročně, zatímco v období mezi lety 2010 a 2017 se reálně snížily o 6,6 miliardy liber (190 miliard korun).

Podle údajů Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) vydává Rusko na armádu přibližně 4,14 procenta svého hrubého domácího produktu, zatímco Británie asi 2,33 procenta.

Británie patří k největším podporovatelům Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi, Kyjevu dodala množství zbraní, včetně těžkých. Premiér Boris Johnson v pátek přijel do Kyjeva, kde se sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským a nabídl mu rozsáhlý výcvikový program pro nové i stávající příslušníky ukrajinských ozbrojených sil s potenciálem vycvičit každých 120 dní až 10.000 vojáků.